Jak je to s dietní sodou doopravdy? Carey Wedler: Nová studie, kterou financovaly Coke, Pepsi a jiné nealkoholické nápojové konglomeráty, tvrdí, že dietní nápoje mohou být přínosné při hubnutí než voda. Analýza profesora z univerzity v Bristol, která byla publikovaná v časopise International Journal of Obesity, dospěla k závěru, že nízkoenergetická sladidla (LES) využívaná místo cukru u dětí i dospělých vede ke snížené ke snížené EI (energetický příjem) a BW (tělesné hmotnosti) v případném srovnání s vodou.
Studie je systematickým přehledem s názvem Má nízkoenergetické sladidlo vliv na příjem energie a tělesné hmotnosti? Dokonce bylo prozrazeno, že byla tato studie částečně financována z prostředků Mezinárodního Life Sciences institutu (ILSI). Ačkoli se název jeví jako neutrální, jeho představenstvo zahrnuje kvalifikované vědce – ostatní členové rady v tom viděli postranní úmysly. Lékaři z Nestlé, Mars, Unilever, Pepsi a Coca-Cola slouží právě v představenstvu ILSI. Dále tito členové volí úředníky představenstva (3 z 5 zastupující korporaci).
- Co se stane našemu tělu po konzumaci Coca-Coly?
- Moderátor BBC před prezidentem Coca-Coly demonstruje, kolik cukru nápoj obsahuje
- 10 průmyslových využití Coca-Coly, které vám dokáží, že není vhodná ke konzumaci
- Podívejte se, co se stalo s mužem, který každý den pil 10 plechovek Coca-Coly po dobu 1 měsíce
Ústřední vědec studie Dr. Peter Rogers, profesor biologické psychologie na univerzitě v Bristol, je také spolupředsedou ILSI pro chování při stravování a energetických bilancích Task Force. Tento úkol je úkolem lékařů, kteří zastupují firmy jako DuPont, zastoupen je Johnson & Johnson. Vedoucí Task Force je lékař ze společnosti Unilever, zatímco místopředseda je lékař z Nestlé.
Jeden z výzkumníku je zaměstnancem ILSI Europe, zatímco vedoucí studie již dříve obdržel financování ze skupiny zvané Sugar Nutrition UK. Jiní v týmu byli dříve placeni holandskými Sugar Bureau UK sladidlem značky Canderel nebo – jak je uvedeno na konci studie – zaměstnanci a akcionáři společností, které vyrábějí výrobky obsahující cukry a nízkoenergetické sladidla.
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Zatímco zveřejněná studie byla částečně financovaná ILSI a jinými zájemci o cukr, každému jednotlivci bylo individuálně zaplaceno 750 euro nebo 850 dolarů. Navíc bylo uvedeno v tiskové zprávě, že Univerzita v Bristolu nepotvrdila financování této studie. Vzhledem k tomu, co Sunday Times uvádějí, univerzita řekla, že jiné organizace také podporovaly práci, ovšem neuvedly podrobnosti o financování z určitých důvodů.
Není překvapení, že analýza, která zkoumala vědeckou literaturu na toto téma, byla publikovaná v únoru minulého a byla součástí diskutabilní metodiky. V rámci tohoto Independent vysvětlil:
Přestože bylo přezkoumáno více než 5500 prací, srovnání dietní sody s vodou bylo založeno pouze na 3 z nich. Ve dvou nebyl nalezen žádný významný statistický rozdíl v hubnutí a pouze v jedné z těchto uvedených 3, která byla navíc financovaná americkou nápojovou asociací, bylo zjištěno, že pití dietní sody vede pravděpodobněji k lepšímu hubnutí.
Americká nápojová asociace obsahuje členy jako je Coca-Cola a Pepsi, a proto byla jeho studie kritizována ze podezření střetu zájmů.
V reakci na kritiku v současné době mluvčí univerzity poukázal na to, že to měli zhodnotit ještě před vydáním:
Tento průzkum byl publikován v časopise International Journey of Obesity, v rámci recenzí, což znamená, že údaje a závěry byly přezkoumány ještě jinými vědci. To bylo financováno různými subjekty, včetně NHS a EU, stejně jako ILIS EUROPE, uvedl v prohlášení. Ačkoli se zdá toto tvrzení rozumné, je třeba poznamenat, že proces přezkoumání je v posledních letech stejně kritizován kvůli neadekvátnímu zhodnocení prací.
Bez ohledu na to se vyjádřil kardiolog a poradce National Obesity Forum Dr. Aseem Malhotra tak, že jsou závěry té bristolské studie zlehčeny. Označení, že dietní sody jsou zdravější než voda, je prostě směšné a nevědecké, řekl pro Independent. V mnoha jiných objektivních studiích bylo zjištěno, že je souvislost mezi přibráním na váze, vzniku onemocnění a konzumací dietní sody.
Zdroj: ta.com