Bývalý viceprezident Al Gore vyvolal duchy voleb z roku 2000, kdy bojoval s republikánským kandidátem Georgem W. Bushem o Bílý dům, když ho novináři požádali, aby komentoval stav prezidentských voleb v roce 2020. (Foto: nara.getarchive.ne)
„Především se jedná o úplně jiné volby než před 20 lety," řekl Gore pro NBC News s tím, že Biden, „má několik cest, jak zajistit své vítězství nad Trumpem.“
Na rozdíl od Bidena měl Gore pouze jednu cestu k získání Bílého domu, protože „boj“ se dostal až k tehdejším 21 volebním hlasům Floridy. Gore, stejně jako kandidátka na demokratickou prezidentku z roku 2016, Hillary Clintonová, která zvítězila v lidovém hlasování, nakonec prohrála volební akademii brutální porážkou proti Trumpovii.
Po pětitýdenní legální válce, která prakticky skončila u Nejvyššího soudu, byl Bush jmenován příštím prezidentem.
Ve volební noci v listopadu 2000 zpočátku zpravodajské TV prohlásily, že Gore zvítězil na Floridě, a to navzdory několika volebním urnám otevřeným v republikánských okresech, kde voliči stále hlasovali. TV stanice uvedly, že se při volání na Floridu spoléhaly na ukončení voleb.
Ale když bylo spočítáno více hlasů, Bush se později v noci dostal do vedení a přiměl TV stanice, aby se vzdaly svých projekcí a označily Floridu jako „nerozhodnutou“. Bushovo oznámení přišlo v době, kdy bylo třeba spočítat zhruba ještě 15 procent hlasů – a ty byly z převážně modrých krajů. Jak bylo sčítáno více hlasů, Gore snížil Bushův náskok na méně než 2 000 hlasů, což prosazovalo automatické přepočítání ve státě, protože byl rozdíl tak těsný. Celkově byly výsledky příliš těsné na to, aby se výsledek mohl zveřejnit během volební noci.
Bush získal 246 volebních hlasů a Gore 266, výsledky z Floridy pravděpodobně určovaly výsledek prezidentských voleb v roce 2000.
O tři týdny později, 26. listopadu 2000, vyhlásil stát Florida Bushe za vítěze pouhými 537 hlasy.
Když země očekávala výsledky, právníci z obou stran se vyrojili na Sunshine State a Gorův tým požádal o přepočítání hlasů. Samotné hlasovací lístky se staly problémem, protože kandidát Demokratické strany tvrdil, že některé z hlasovacích lístků krajů byly matoucí při interpretaci, čímž se objevil rozpor „korespondenčního hlasování“, kde Gore věřil, že voliči omylem hlasovali pro Pat Buchanana, kandidáta třetí strany kvůli designu hlasovacího lístku.
Existovaly také spory o systému děrování karet, který některé kraje používaly, což vyžadovalo, aby voliči propíchli otvor v lístku pro toho, koho podporovali, ale u některých lístků zůstaly „nepropíchnuté“ nebo s kousky papíru visící z jejich hlasovacích lístků.
Po prudkém boji právníků obou stran – podobně jako v případě sporů vedených Trumpovou kampaní – požádal Nejvyšší soud Floridy oficiálně o přepočet hlasů v 67 floridských okresech, na které se poté Bush odvolal.
Případ poté prošel soudem na úrovni státu a směřoval k Nejvyššímu soudu USA.
U nejvyššího soudu v zemi byl volební systém Floridy podroben zkoušce, když úředníci skenovali volební automaty, seznamy voličů, pokyny pro počítání hlasů a partyzánské úředníky.
V jednom z nejkontroverznějších rozhodnutí, kdy Nejvyšší soud dospěl k závěru, případ skončil rozhodnutím vítězstvím prezidenta Bushe v poměru 5 ku 4 12. prosince 2000. Tento krok zmátl reportéry, protože někteří tvrdili, že jsou pro Bushe, zatímco jiní říkali totéž o Gorovi.
Jak píše reportér New York Magazine Andrew Rice, „mnoho stejných postav“ z legální rvačky prezidentských voleb z roku 2000 „je stále zapojeno“. Rice poukazuje na Noela Francisca, bývalého generálního právního zástupce, Alexe Azara, současného ministra zdravotnictví a sociálních služeb, senátora Teda Cruze (R-Texas) a tři lidi, kteří nyní sedí na nejvyšší lavičce v zemi: soudce John Roberts, Brett Kavanaugh a Amy Coney Barrett.
Úsilí GOP v roce 2000 objevilo uvnitř strany obrovské talenty, které pravděpodobně pomohli Bushovi získat vítězství v Bílém domě.
Stav boje v roce 2020 je ale „úplně jiný“, jak uvedl Gore, než před dvěma desetiletími. Biden má od pátku několik vedení v důležitých státech a s největší pravděpodobností bude v lednu střídat Trumpa v Bílém domě.
Přestože existují velké právní vřavy, prezident Trump zaostává v řadě států – není to jako v roce 2000. Trump tvrdí, že v nerozhodných státech existují zprávy o rozsáhlých podvodech s voliči. On a jeho právní tým o tom budou muset předložit přesvědčivé důkazy, končí Rachel Bucchinová článek v National Interest.
- Skandální! Počítačový program používaný ve 30 amerických státech měnil hlasy republikánů ve prospěch demokratů
- Trumpova advokátka ve Fox News: „Měli to všechno naplánované, software ke spáchání podvodu, volební lístky!“
- Přelomový rozsudek, který rozhodl Nejvyšší soud v USA. Zvrat ve volbách: Bude se teď smát Trump?
- Podvodný software změnil hlasy pro Trumpa na Bidena. Důkazy a evidence, show začíná…
- Show teprve začíná. Donald Trump přináší důležité prohlášení
- Video jako důkaz, Twitter blokuje účty. „Zmizelé“ námořní hlasovací lístky nalezené v popelnici
- Horká zpráva Čecha, který přináší dobré zprávy o podvodu s volbami a o tom, co se chystá…
- Toto nemá obdoby! Hlasovací lístky v amerických volbách byly tajně označeny vodoznakem, schyluje se k zatýkání?
- Podvod zachycený v přímém přenosu? V USA otevírají hlasovací lístky a házejí je do koše
- Volební podvod? 118 let starý muž, který zemřel v roce 1984, hlasoval ve volbách v roce 2020
- Něco tady nesedí? Zde jsou důkazy, že při amerických prezidentských volbách se dějí pozoruhodné věci
- Judicial Watch nalezla 1,8 milionu „voličů duchů“ ve 29 státech, varuje před „špinavými volbami“
-
Další mrtvý odhlasoval v amerických volbách. Důkazy podvodů se množí
Zdroj: pz.cz, nationalinterest.org