6. díl seriálu srovnává vojenskou doktrínu Spojených států, upadajícího světového hegemona odhodlaného za každou cenu pokračovat ve vedoucí roli lídra světa, s doktrínou Ruska snažícího se zachovat si národní identitu, budovat prosperitu a neztrácet svoji vnější sílu. Na základě vyjádření politiků obou zemí si můžete porovnat oba přístupy ke světové bezpečnosti. …
Předchozí díly:
Vojenská doktrína USA
Jednota protinacistické koalice panovala ve vykořenění fašismu, nacismu a militarismu. Aby se předešlo konfliktům vznikla i pravidla pro rovnováhu sil vzniklých válkou, říká český legislativec prof. Pavlíček. Ta je klíčem k tomu, aby svět nemusel čelit další světové válce. Podle jednoho z tvůrců mírových smluv 1SV Oppenheima se příliš mocný stát bude vždy pokoušet jednat svévolně a nebude respektovat právo. Přímo učebnicově to potvrzuje současný světový hegemon USA. Porovnejte si dva projevy vzdálené od sebe 70 let.
Z projevu zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha před příslušníky strany v Praze 27. 9.1941. „Musí nám být jasno, že všechny vojenské a politické otázky posledních let, mají úžasnou organickou souvislost. Musíme mít jasno, že předpokladem této války je její naprosto tvrdé vedení až do konce. Neboť všechny politické mezihry, ať diplomatické, zahraničně politické či jiné povahy, byly jen přípravnou prací velkých a jasných věcí. Nyní jsme v Evropě obsadili pod vůdcovým vedením nekonečně mnoho prostoru. Jsou to prostory, v nichž musí jednou vládnout německá horní vrstva, po dalším vojenském vývoji budou sahat až hluboko do Ruska, až daleko k Uralu; tyto prostory musí být naší surovinovou základnou, jejich obyvatelé se stanou pracovníky pro velké, i kulturní, úkoly, a mám-li to říci docela drasticky, musí nám sloužit jako otroci“.
Cílem je svět, ve kterém budou USA pokračovat ve své vedoucí roli, říká prezident Obama pro vydání VOX. Nyní musíme mít nejsilnější vojenskou sílu světa a příležitostně zkroutit ruce zemím, či srazit do kolen země, které by nebyly ochotny dělat to, co potřebujeme, aby dělaly. Kdyby nebylo ekonomického, diplomatického, někdy i vojenského znásobení síly, či tu dávku realismu, ničeho bychom nedosáhli. V popisu mé zahraniční politiky je víra, že nemáme vojenská řešení pro každý problém 21. stol. Ale nemáme sobě rovného ve smyslu státu, který by se chystal nás napadnout či nás přechytračit, k čemuž by se svým nukleárním arzenálem mohlo mít nejblíž Rusko, ale všeobecně řečeno nemohou nic takového projektovat v měřítku celého světa, což my ano. A nemůže to udělat ani Čína. Na naše vojenské výdaje dáváme víc prostředků, než dalších 10 zemí dohromady“.
A při projevu ve West Pointu Obama tento princip zpřesnil. „USA budou používat vojenskou sílu jednostranně, bude-li to nezbytné, pokud to naše trvalé zájmy vyžadují: pokud budou naši lidé v ohrožení, pokud je ve hře naše živobytí, a pokud je bezpečnost našich spojenců v nebezpečí. Za těchto okolností, upřednostňujeme jednat společně se spojenci a partnery. Pokud naše zájmy nejsou v přímém ohrožení, je práh pro vojenskou akci vyšší. V takovém případě se je budeme snažit mobilizovat, aby sdíleli ono břemeno a dosáhli trvalých výsledků.
ot.120 Prozatím jediným výsledkem všech současných válek vedených USA je, že vlastně nevíme, kdo je vítěz. Stoprocentně ale víme, že tím nejvíce postiženým je civilní obyvatelstvo. Mají snad války v Lýbii, Iráku, Sýrii, Afghánistánu a jinde vítěze? A jaké že jsou ty trvalé výsledky? Umí je nějaký politik či publicista popsat?
ot.121 Odkud bere dnešní Amerika inspiraci na ovládnutí světa? Fašistickému Německu sklaplo a Rusko se nestalo jeho surovinovou základnou. Je znovu aktuální názor paní Albrightové, že Rusko má moc nerostných zdrojů a že se o ně musí rozdělit?
ot.122 Jak se srovnává výše uvedená doktrína, s také Obamou deklarovanými americkými hodnotami hájenými po celém světě, jako např. – svoboda projevu, vyznání a pokojného shromažďování; možnost zvolit si své vůdce demokraticky, práva na spravedlivý proces a rovné zacházení při užívání práva?
Na adresu svého největšího věřitele, Číny, sděluje Obama že „ke konkurenci budeme přistupovat z pozice síly a zároveň trvat na tom, aby Čína dodržovala mezinárodní pravidla a normy počínaje námořní bezpečností, konče obchodem a lidskými právy.“ K současným krizím, píše ve stejném výbojném duchu: „Budeme podporovat partnery, jako je Gruzie, Moldavsko a Ukrajina, aby mohli lépe pracovat po boku USA a NATO,.
USA potřebují na obsluhu svého dluhu obrovský příliv bohatství odjinud. Všude sledují výlučně svůj vlastní cíl zachování světového finančního systému, založeného na dolaru. Světové hospodářství se tak změnilo v obrovské kasino. Jestliže v r. 2008 celkový objem derivátů a riskantních spekulativních kontraktů činil 500 trilionů USD, koncem r.2015 se blíží dvěma kvadrilionům. Jak je možné odepsat takovou sumu? Po ztrátě původního vlivu ve Střední a Jižní Americe a bezmoc vůči Číně, zbývá jako logická kořist Rusko s jeho obrovským přírodním bohatstvím. Jelcin byl Washingtonem považován za „jejich muže v Moskvě“. Putin to změnil a vrátil Rusku kontrolu nad surovinami. Navíc pochopil, jaké nebezpečí představují Západem financované nevládní organizace.
Američané vyhrát své nekonečné války ani nechtějí, až příliš moc Američanů z nich má prospěch. Plundrovat přírodní zdroje země po dlouhou dobu, ne ji okupovat, ale zničit stát. To jsou principy uplatňování vedoucí role USA ve světě. Žádný stát, armáda, žádné riziko porážky. Strategickým cílem americké armády a aliance poslušných z NATO, je pouze zničení států a přednostní privatizace USA. Co s lidmi není už jejich problémem /naposledy Libye/. Je zřejmé, že do povědomí Američanů, podobně jako kdysi Němců, je s pomocí tupé propagandy vtloukáno, že jejich země je výjimečná, že je povolána vládnout světu a ten vést. A dnes, podle Nulandové není IS, ale Putin americký nepřítel č.1. A proto musí USA uchopit svou vůdčí roli v Evropě
Ale nic nového. Vzpomeńme slova generála Pattona z konce 2.SV: „Zabili jsme špatné prase, tanky musí na východ.“ A memorandum min. zahraničí Grewa z 19. 5. 1945 konstatovalo, že válka se SSSR je nevyhnutelná a že je účelné zahájit ji dříve, než se SSSR stihne z války zotavit. Už v srpnu 1945 byl šéfovi US jaderného programu Grovesovi, předložen plán na zničení 15 měst SSSR. Přitom válka s Japonskem, do které SSSR na žádost USA vstoupilo nebyla zdaleka skončena. VB a USA tak okamžitě porušují své závazky z Jalty, Postupimi a ze San-Francisca. Vzpomeňme i Wolfowitzovu doktrínu, z r. 1992 zaměřenou na zachování americké převahy ve všech oblastech světa a na potlačení zájmů kteréhokoli jiného státu, byť v jeho regionu. A A USA se svými vazaly z NATO, bez ostychu útočí, ničí a zabíjí na území suverénních států bez jakéhokoli oprávnění. Dnes se už nikdo na Západě nad tím ani nepozastaví a zákonnost ani nepředstírá – je prostě mrtvá. www.strategic-culture.org
A Ukrajina? – Jaký tam bude systém, forma vlády – to jsou naprosto vedlejší otázky říká Paul Christie. Ale Evropané se musí třást z možné ruské invaze. Tomuto vytvoření obrazu neomaleného Rusa, musí být zasvěcena veškerá činnost masmédií. Pro zpřetrhání ekonomických vazeb je třeba Evropany tak vystrašit ruským nebezpečím, aby to oni sami chtěli a nechat Evropu uzrát do předvýbušného stavu. Po ukončení dodávky ropy a plynu z Ruska, pak musí Evropa zahořet rozhořčením a Evropa bude nucena se přeorientovat na dodávky energonosičů z USA. A my se s naším břidličným plynem opět ocitneme v roli zachránců Evropy. Tehdy budeme mít reálnou šanci vypořádat se svýmí finančními závazky. Rusko nevyloučíme ze světového společenství jen v případě, nebude-li odporovat našemu úsilí překonat finanční problémy. Rozervání Evropy a Ruska je těžký krok, ale uchování statusu quo by vedlo k ještě horším následkům pro Evropu i pro celý svět.
ot.123 Před lety prohlásil Henry Kissinger, že Američané nemohou lhostejně přihlížet, když obyvatelstvo nějaké země je nezodpovědné. Tenkrát se to týkalo politického převratu v Chile, kde atentáty, mučení a politické represe v režii CIA nepřežilo na 3000 lidí. Je namístě tvrzení této americké autority že „Ukrajina je generální zkouškou na to, co chce Západ znovu provést v Moskvě“?
ot.124 Proč americké úřady označují americká vojenská cvičení na druhé straně světa u hranic s Ruskem za mírová, zatímco ruská cvičení na vlastním území označují tytéž americké úřady za projev agrese?
Evropa musí počítat s tím, že se na jejím území bude válčit a na pozici kontinentu užívajícího si v klidu své výjimečnosti prý Evropané mohou zapomenout, přitvrzuje G. Friedman, vlivný poradce Obamy, Pentagonu i CIA. Klíčovým úkolem USA je prý zamezení spolupráce Ruska s Německem. "Nás totiž mohou ohrozit jen ti dva dohromady“, vysvětluje. Obavy ze spojení německé ekonomické síly s ruskými surovinami jsou prý hlavním motivem americké geopoliky. Zešílení američtí generálové v celostátní tv, vyzývají k „zabíjení Rusů“, konstatuje bývalý významný činitel Reaganovy vlády P. Roberts.
USA už nemají za to, že jaderná válka nemůže mít vítěze. Šílenci ve Washingtonu uvažují dokonce zcela reálně o „kontrolovaných nukleárních útocích“. Tato teze byla uveřejněna Centrem pro strategická a mezinárodní studia (CSIS – Center for Strategic and International Studies), ve zprávě PROJECT ATOM. Její autoři: Henry Kissinger, Zbigniew Brzezinski, James Schlesinger… Všichni, kteří byli u plánování válek od Vietnamu, přes Irák, Afghánistán a Sýrii až po Ukrajinu. Ve zprávě se uvádí: "Americká vlast by nebyla reakcí na atomový útok na některého svého regionálního spojence postižena." Takže šílenci, kteří by měli být už dávno v blázinci, přesvědčují vládu, že takové malé atomové války lze vést, aniž by se to amerických občanů dotklo. A valná část americké veřejnosti jim to věří!! Proti Rusku i Číně už plánují první úder. K tomu se hledá jen vhodná záminka a lze očekávat, jako obvykle, útok pod falešnou vlajkou.
Politiku USA určuje asi 400 lidí, jejichž celkové jmění převyšuje triliony dolarů, řekl bývalý nám. ministra zahraničí USA Powella Wilkerson. „Tito oligarchové řídí všechny procesy ze zákulisí a moc se tak nachází v rukou přibližně 0,001% lidí". Téměř všichni jejich kandidáti si vedou tak, jako by jejich voliči snili jen o zhoršování vztahů s Ruskem. Podívejme se jen na některé z nich.
Carly Fiorina: Jako prezidentka s Putinem nebudu mluvit, dokud mu neumístíme 6. flotilu i základnu v Polsku, nezřídíme bezletovou zónu, neshromáždíme své arabské-sunnitské spojence a nezačneme dobývat území IS. A dokud neoznámím Íránu „bude nová dohoda". A zablokujeme mu finanční toky. K tomu nepotřebujeme něčí souhlas nebo spolupráci. Chris Christie: Vytvořím bezletovou zónu nad Syrií, a když ji ruská letadla poruší, tak je sestřelíme, i s rizikem rozpoutání války. A Putinovi řeknu: Budeme sestřelovat letadla ruských pilotů, pokud jsou dostatečně hloupí, aby považovali nového prezidenta za stejně zbytečného slabocha, jakým je ten současný. Jeb Bush ze „staré rodiny“ se nechal slyšet, že v případě svého zvolení povede vůči Rusku rozhodnější politiku. Ruského prezidenta označil za "agilního protivníka" a "tyrana", který se nezdráhá využívat chabého amerického postupu v Sýrii i jinde. Jeho poradce Hadley, šéf „US institutu pro mír“, je znám apely k rozšiřování voj. intervencí do jiných států – konkrétně Iráku, Syrie a k eskalaci konfliktu na Ukrajině. Clintonová zase oznámila, že Rusko je tradiční hrozbou pro Ameriku a že se připravuje odrážet jeho jakousi nepojmenovanou agresi.
Miliardář Donald Trump je jednou z mála vyjímek americké rusofobie, který je do určité míry, podobně jako Senátor Bernie Sanders, vstřícný ke kompromisům. Mj. prohlásil, že akce Hillary Clintonové, coby ministryně zahraničí USA, vedly ke smrti statisíců lidí. Podívejte se, co udělala s Libyí, a co se Sýrií. "Byla to asi nejhorší, ministryně zahraničí v dějinách země“ zdůrazňuje Trump. Činit z toho ale jakékoliv závěry je předčasné. Zvolený prezident USA bývá vždy politicky jiná osoba než kandidát.
ot.125 USA produkují mnohonásobně více konvenčních zbraní, protože zásobují prakticky všechny strany všech světových konfliktů. Zbraně, které drží americkou ekonomiku jsou v průmyslovém exportu artiklem č.1 a téměř posledním typem průmyslu, který v USA ještě nestojí na pokraji kolapsu, nebo nebyl „outsourcován“. V čem asi spočívá marketingová strategie? Ve válkách, co nemají konce? Dovedete si představit, pro Ameriku černý scénář, že světu nehrozí válka a boj proti teroru končí?
ot.126 Pokud americké politiky platí jejich zbrojaři, proč se jim v jejich nekonečných válkách podřizuje EU? Platí zbrojařská lobby i evropské politiky?
ot.127 Válečným zločincům z CSIS už nestačí desítky milionů obětí amerických válek realizovaných podle jejich projektů a tak plánují světovou jadernou válku a to bez bez jakýchkoliv vizí co po zničení nejméně poloviny zeměkoule. A z čeho si myslíte, že bude potom největší ekonomický parazit světa těžit?
ot.128 Český poslanec Koskuba se nechce se svými nejbližšími vypařit pro zájmy kohosi kdesi. Jestliže jste už i vy přemýšleli odkud budete světovou apokalypsu sledovat?
Zde jim oznámil, že zrychlí prodej high-tech zbraní, „bránících svobodný svět“ a současně i temný středověk Bahrajnu, Kuvajtu, Ománu, Kataru, Arabských emirátů a zejména Saudské Arábie. „Všechny systémy raketové obrany budou ´interoperabilní´ se stávajícími programy Pentagonu. Vojenská satelitní síť USA je bude řídit kompletně. Státy Zálivu tak zaplatí regionální raketový systém namířený proti Íránu, Sýrii a Rusku, plně kontrolovaný Washingtonem.“
Řekni mi kdo jsou tvoji přátele a já ti řeknu kdo jsi. Přesně to lze aplikovat na vztah S. Arábie – USA. Citujme britský The Independent: Skutečnou hrozbou pro Západ jsou Saúdové. Islámský stát vyděsil svět a zastínil tak Saúdskou Arábii – zlovolný, nelítostný a díky ropě mocný stát, který je stejně nebezpečný jako IS a šíří svou chorobnou formu islámu po světě. Podněcuje i financuje zášť a doma drtí lidské svobody, udržuje ženy a děti v porobě, odsuzuje liberální hodnoty i demokracii. Francouzský neokonzervativec L. Murawiec napsal už v r. 2002: „Saúdové jsou aktivní na všech úrovních teroristického řetězce, od plánovačů po finančníky, od kádrů po pěšáky, od ideologů po roztleskávače.“ A Craig Unger v knize „Rod Bushů, rod Saúdů“, z r. 2004, prokázal mimo jakoukoli pochybnost, že SA je nervovým a finančním centrem mezinárodního terorismu.
Podle AI popravila saúdská vláda v r.2015 nejméně 156 lidí, většinu z nich stětím či ukamenováním! A 20letý Alí al-Nimr bude, přes protesty západních zemí, popraven a poté ukřižován za účast na prodemokratických protestech během arabského jara /a už 1.den r.2016 popravila 47 údajných „teroristů“, včetně šítského duchovního/. K drakonickým trestům stačí jenom číst zakázané knihy. A tento zrůdný režim, který ze svých poprav dělá veřejná představení i pro děti, vede Radu OSN pro lidská práva, jejíž předseda ovlivňuje ochranu lidských práv po celém světě!! Není snad jsnější důkaz co lze dnes zkorumpovat a co od OSN můžeme očekávat? „Saúdský vliv se šíří po světě nerušeně. Západ před jejími vládci jen sklání hlavu. Naši lídři však nebudou čelit SA, zdroji islamistického vymývání mozků. Neudělají to kvůli ropě a ziskům z prodeje zbraní. Političtí zbabělci a nemorální kšeftaři jsou skutečnou hrozbou pro národní bezpečnost“, končí list.
USA toto, za nejasných okolností vzniklé angažmá SA vítají. Tedy země, kde co se týká lidských práv a náboženských svobod ještě pořád vládne temný středověk. To ale není žádné překvapení. Washington už má svoji historii přehlížení systematického pošlapávání lidských práv Rijádem právě proto, že ty dvě země jsou blízkými spojenci v boji proti Iránu, šítům a Rusku, přičemž plně trpí deficitem své legitimity a morální autority. A i zde jsme v minulém díle seriálu hledali odpověď na otázku „Jsou ještě USA demokracií?“
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Srovnejme SA a Syrii. Assadova rodina patří k tolerantnímu Alawidskému islámu. Syrské ženy mají stejná práva jako muži - na studium, zdravotnictví a vzdělávání. Nemusí nosit burku. Šaría je protiústavní. Je jedinou arabskou zemí se sekulární ústavou a netoleruje islámský extremismus. Je otevřena západní společnosti a kultuře jako žádná jiná arabská země. V průběhu dějin bylo zvoleno pět papežů syrského původu. Dnes jsou 10% obyvatelstva křesťané. V ostatních arabských zemích je to pod 1%. Jako jediná pomohla iráckým uprchlíkům bez jakékoliv diskriminace. Je jednou z mála zemí na Středním východě bez dluhů u MMF. Ropa zůstala v majetku státu. Živ. úroveň byla v řadě případů vyšší než v mnoha evropskách zemích. před agresí..
ot.129 Sýrie se také staví proti sionismu a anexi Golanských výšin /plných ropy/ 100000 izraelskými osadníky, okupovaných Izraelem od r.1967.. Už chápete proč se Assada USA a EU potřebují za každou cenu zbavit? A je podobnost s Libyí čistě náhodná?
ot.130 Zdá se, že dění v SA koresponduje s plánem H. Kisingera inicializovat sunnitsko–šíitskou válku, definovaným už v 70. letech min. století. Nesdílíte obavu, podobně jako historik Ivan Gabal, že to může může zvýšit počet potenciálních uprchlíků až na70 milionů?
ot.131 Souhlasíte s tím , co napsal pro Intercept Glenn Greenwald „US milují režimy porušující lidská práva a vždy je milovaly, pokud spolupracují? Jediný okamžik, kdy US vláda předstírá alespoň trochu zájem o pošlapávání lidských práv je, když se zabývají zeměmi které nespolupracují.
ot.132 Odkud si myslíte, že se IS inspiroval demonstrativním ukřižováváváním, sekáním hlav nevěřícím či jinak věřícím a odpadlíkům jejich jedině správné církve?
ot.133 Král Salmán nabídl vybudovat 200 mešit v Německu, když tam nyní přišly statisíce muslimů. Víte, že SA nepřijala jediného uprchlíka a nenabídla nic jiného k zajištění základních potřeb uprchlíků – je ochotna dát peníze jen na wahhábitské mešity, trojské koně saúdského tažení?
ot.134 Rajf Badáví 72 letý blogger, který se odvážil vyzvat k dodržování demokracie zemi, která vede Radu OSN pro demokracii, byl touto zemí odsouzen k 10 letům vězení a tisíci ranám bičem. Myslíte, že to přežije?
ot.135 Podle Bruce Gagnona jsou dnes „zkorumpované a diktátorské monarchie Zálivu, vedle hrstky dalších zemí, tíhnoucích k fašismu, pro USA klíčovým spojencem. Nesvědčí to o současném zoufalství a morální degradaci Spojených států?“
Ve Washingtonu vládnou váleční štváči, které je nutné zastavit. To tvrdí absolvent americké vojenské akademie West Point a bývalý důstojník Joachim Hagopian. Dokládá jak svým občanům USA vymývají mozek a ospravedlňují všechny vedené války pomocí prázdných vlasteneckých frází. Připomíná, že jen v posledních 10 letech zemřelo přes 13 000 amerických vojáků. Od 2.SVV jsme ve 201 námi vedených konfliktech zabili 30 milionů lidí po celém světě, z nichž bylo dle odhadů 90 % civilistů! „Co vlastně obnáší stát se nepřítelem USA? Jakákoli země, která chce být nezávislá na fašistických korporátních zájmech ovládajících USA, je eliminována pomocí sankcí, embarg, propagandy, předem připravených převratů či na ni rovnou zaútočíme.“
USA proměnily Irák i Libyi v nefunkční země a nesou největší zodpovědnost za vznik IS a šíření terorismu,“ Hagopian kritizuje i spojenectví s Tureckem a Izraelem, které považuje za největší překupníky ropy vytěžené na území IS.. Své zemi dále vyčítá zodpovědnost za závody ve zbrojení. Uvádí, že 80 % amerických daní jde na financování ročního rozpočtu Pentagonu. „Žádná jiná země na světě nemá tolik vojenských základen v zahraničí. Po celém světě stojí přes tisíc amerických základen a mimo naše území se nyní nacházejí statisíce našich vojáků, kteří operují ve 135 z asi 200 zemí světa. Polovina kongresmanů jsou milionáři, ale jen 19 % z nich najdeme mezi lidmi, kteří dříve oblékali uniformu. Ti jsou vždy připraveni posílat mladé muže a ženy z nižší společenské třídy do válek, ale své vlastní děti samozřejmě něčeho takové vždy ušetří. „A váleční veteráni postižení posttraumatickými poruchami jsou obvykle odbýváni smrtícími farmaky a až dva veteráni denně páchají v USA sebevraždu. Podle jedné studie jich půl milionu končí v rukách justice. Náš veřejný prostor byl zamlžen lží, dezinformacemi a propagandou, kterou pod dohledem CIA a FIB šíří média i Hollywood.
Naštěstí Amerika - to nejsou jen její zločinné vlády. Ozývají se hlasy, které jsou zděšeni z jejich zahraničních politik, které je staví na úroveň hitlerovského Německa.. *Ať jsou to třeba snipeři jako Garrett Reppenhagen, cítící vinu za zvěrstva na lidech okupované země www.ac24.cz **bývalý velvyslaneci USA Dan Simpson a Jack Matlock, dospěli k závěru že USA jsou národem vrahů, doma i v zahraničí zakončil výzvou . „Nebuďme zabijáci a vráťme domů své vojáky". „Dokud to neuděláme, tak světový mír nebude www.ac24.cz Vysoký úředník Reganovy vlády P.C. Roberts: tvrdě pracuje na odhalení lží a desinformací předkládaných prodejnými médii a soustavně poukazuje na šílenou politiku Washingtonu vyzývající dokonce k odstranění Putina vasevec.cz. bývalý agent CIA Robert Baerem by se rád omluvil lidem v bývalé Jugoslávii a vzkazuje jim „Zapomeňte na minulost, protože byla zinscenována a je falešná“. Proto píšu knihy, které se zabývají zveřejňováním tajemství CIA a Bílého domu. www.novarepublika.cz Bývalý mariňák, aktivista Kenneth O’ Keefe otvřeně hovoří o USA jako teroristickém státu č. 1, který na celém svete mučí, vraždí, zohyzďuje a znásilňuje www.novarepublika.cz Tak by bylo možno pokračovat na několika stránkách což je určitou i když malou nadějí do budoucnosti.
Vojenská doktrína Ruska
„Chci věřit, že se na Zemi nenajde dnes blázen, který se odhodlá k použití jaderných zbraní!“ To je hlavní prohlášení Vladimira Putina v r.2015. P.C.Roberts: Díky neokonzervativcům a díky prostitujícím se našim médiím, jsme ve větším nebezpečí, než v jakém jsme – my lidé – kdy byli. Válka může vypuknout kdykoli, a jestliže přece jen nevypukne, bude to pouze proto, že Putin má rozum a nenechá se vyprovokovat. Nemyslím si však, že dokáže všechny ty americké provokace absorbovat do nekonečna.
Svět vynaložil v r.2014 1,747 mld. USD na zbrojení. Z toho Rusko 88, Čína 188, ale USA 640, a S.Arábie 67. Navíc USA mají 835 základen ve 125 ze 194 zemích světa /Rusko 2/, vedou tajné vojenské operace ve 134 zemích světa, a různou měrou tak přispívají k jejich destabilizaci. Z Evropy si vytvořily obří vojenskou základnu, s nejméně 200 jadernými hlavicemi namířenými na Rusko rozkládající se ve 30 evropských zemích. Gorbačov trpce nese, že neplatí gentlemanská dohoda o nerozšiřování NATO k ruským hranicím, v kterou on skálopevně věřil jako v protiváhu v novém evropském rozložení sil, když souhlasil se sjednocením Německa. Když se ho před kamerami ptali, zda byl vlastně podveden, smutně přikývl.
Existuje tak názor, že Rusko nemůže konkurovat NATO v množství konvenčních zbraní. K tomu ještě USA hodlají v rámci boje proti „ruské agresi“, rozmístit u ruských hranic své tanky a dalších 5000 vojáků, k už asi 67000, které v Evropě dlouhodobě mají. Nejaderný útok proti několikanásobně silnějšímu protivníkovi na frontě o délce 2000 km se může zdát pravděpodobný jen servilním komentátorům z ČT a některých webů placených neziskovkami. Tento handicap vyrovnává Rusko tím, že vše přesouvá o level výš, do sféry zbraní elektronických a jaderných. A zde mají obě strany hlavic tolik, že se mohou vzájemě několikrát zničit. Lapidárně to vyjádřil Zdeněk Polreich: RF nemá velmocenské postavení - je to dnes jen regionální mocnost. Myslím ale že ten kdo má jadernou výzbroj, nosiče a to vše schopnost řídit z vesmíru, nic jiného nepotřebuje.
Rusko muselo včas analýzovat změny ve vojenském rozložení sil (vytváření nových amerických základen, námořních i leteckých v Rumunsku, v Bulharsku a dokonce tří strategických základen v Kosovu) a vypracovat obranné plány. Nelze se divit že Američané mají takovou převahu ve zbrojení, je to také po celé generace jeden z hlavních zdrojů jejich prosperity – Amerika nebyla nikdy zničena tak jako ruské země. To nedovoluje Rusům věnovat tolik prostředků, neboť lidé chtějí také lépe žit a je překvapivé, že se jim přesto daří i v té voj.technice. W. Scharnagl, lídr bavorské CSU, řekl: „Žádný ruský vůdce by nemohl nečinně přihlížet, jak Ukrajina spolu s Krymem, vstupují do NATO, načež by v Sevastopolu začal velet americký admirál. Poukázal i na fakt, že obyvatel Krymu se loni nejdříve zeptali na názor, který mohli vyjádřit v referendu. Výsledek byl jednoznačný – přes 90%. A také upozornil na to, že když Chruščov v r. 1954 jedním tahem pera v rozporu s mezinárodním právem sebral Krym Rusku a věnoval ho Ukrajině, Západ nijak neprotestoval.
Mnozí na Západě dlouho považovali ruskou vojenskou techniku po pádu SSSR za podřadnou, s vysmívanou 40 let starou elektronikou s tím, že co za něco stálo, bylo určitě okopírováno na Západě. Americký zbrojní průmysl chrlil zbraně k distribuci do všech stran světových konfliktů a jak se ukazuje silně zanedbal vývoj high-tech zbraní. První prozření a schopnosti obranného systému RF dokumentuje příběh z 10.4.2014, po kterém pro Západ následovala řada dalších překvapení doplněných ukázkami špičkových ruských zbraní v Sýrii.
V odezvě na vstup US torpédoborce s raketami „Tomahavk“ do neutrálních vod Černého moře, a v rozporu se smlouvou z Montreux o pobytu válečných lodí zemí neležících u Černého moře, vyslalo Rusko neozbrojený letoun staršího typu "Su-24M", do jeho bezprostřední blízkosti. Letoun byl vybaven nejmodernějším ruským rádio-elektronickým bojovým systémem " Chibiny“, ve vteřině zcela potlačujícím rádio-elektronickou aktivitu nepřítele, o kterém neměli Američané doposud ani tušení. Ruský letoun v pohodě proletěl těsně nad zcela odzbrojeným torpédoborcem "Donald Cook" a tento manévr opakoval celkem 12x!! Po zamávání, odlétl a útočný americký radarový komplex "Aegis" znovu zapnul. Šokovaná posádka torpédoborce se z úleku urychleně odplula léčit na americkou vojenskou základnu v Rumunsku. Následně zuříci Nulandová volala do Kremlu: „Neparalyzujte námnaše lodě“! Dále je uveden stručný dalších dosud známých high-tech zbraní. www.ac24.cz
Rušicí systém Richag-AV, "oslepí" radary, sonary a další systémy detekce cíle a brání letadla, vrtulníky, bezpilotní letouny, pozemní a námořní síly proti systémům vzduch-vzduch a země-vzduch v okruhu několika set km. Může být namontován kdekoliv, včetně vrtulníků a letadel, pozemních strojů a lodí. Vedle rušení, zjišťuje a shromažďuje informace o cizích zdrojích elmag. záření. Palubní databáze různých typů vojenských zařízení rychle určí typ cíle, což mu umožní účinně rušit.
Největší nadzvukový bombardér na světě Tu-160. Pochází ještě z dob studené války, přesto jde stále o největší a nejtěžší bojové letadlo v činné službě, největší dvoumachový letoun a největší stroj s měnitelnou geometrií křídla na světě. Plně naložený váží až 275 t a dosahuje rychlosti 2220 km/h, o čemž se může zdát mnoha moderním útočným letounům. Pro srovnání, jeho max. rychlost je na úrovni rychlostí českých Gripenů. Dolet přesahuje 12 tis. km, což je hranice pro největší dopravní letadla které jsou ale schopné letět max. poloviční rychlostí. Z celkem 35 kusů, je část modernizována. Su-35, na Západě přezdívaný Superflanker, je multifunkční bojový letoun 4++ generace. Už tato číslovka vyjadřuje výjimečnost „pětatřicítky“. Nicméně současné době má letectvo pouze 48 těchto letounů.
Rusko disponuje největšími raketonosnými jadernými ponorkami na světě. Ty z třídy Borej mají ve výzbrojí 16 balistických mezikontinentálních střel Bulava, tj. námořní verze střely Topol-M. Vedle toho jsou vybaveny 6 příďovými torpédomety, ze kterých můžou vypouštět i protilodní řízené rakety. Lady, ponorky s extrémně tichým pohonnmý systémem nemající ve světě obdoby, jsou nejnovější generací diesel-elektrických ponorek, Navrženy jsou k ničení hladinových cílů a ponorek, kladení min a provádění výsadků speciálních jednotek.
VA-111 Škval: nejrychlejší podvodní zbraň. Američané mu přezdívají zabiják letadlových lodí a je to nejrychlejší podvodní lidský výtvor na světě. Kolem o superkavitačního torpéda VA-111 Škval stále panuje mnoho tajemství.. Může dosahovat prý až 370 km/h, a žádná loď ani ponorka tak nemá šanci provézt jakékoliv obranné opatření nebo manévry. Podstata superkavitace spočívá v tom, že si Škval kolem sebe vytváří vzduchovou bublinu, která si razí cestu vodní masou s mnohem menším odporem než klasická torpéda. Nepotřebuje žádné speciální zařízení pro odpal, ruské ponorky jej vypouštějí ze standardních torpédometů.
„Řízené střely vypouštěné z ponorek, jsou korunou námořní moci," tvrdí britští novináři. „Ruská salva raket Kalibr odpálená na IS řízenými střelami z ponorky Rostov na Donu ukázala, že tato země se stala po Británií a USA třetím členem elitního klubu," konstatuje The Telegraf.. Podobně P-800 Oniks: nadzvukové kladivo na lodě je střela s plochou dráhou letu, která startuje pomocí raketového motoru na pevná paliva, k letu pak využívá náporový motor. Oniks může být vypuštěn z letadel, lodí, ponorek i ze speciálních nákladních automobilů.
S-400: postrach všeho ve vzduchu Nejmodernějším a nejvýkonnějším protivzdušným kompletem ruských ozbrojených sil je v současnosti S-400 Triumf schopný prostřednictvím svých raket ničit letadla, bezpilotní prostředky, nízko letící cíle, střely s plochou dráhou letu, průzkumné letouny ve velkých výškách, strategické stealth bombardéry a dokonce i balistické střely s krátkým a středním doletem. Jeho radarový systém dokáže sledovat naráz až 100 různých cílů v dosahu 600 km a na 12 z nich navést vhodnou raketu. Může používat pro různé cíle tři typy raket několika verzí, ty nejvýkonnější mají dvojnásobek dosahu amerických Patriotů PAC-3. Však také po instalaci S-400 v Syrii Američané urychleně uklidili svoji letadlovou loď ze Středozemního moře.
RS-24 Jars: symbol jaderných raketových vojsk - v současnosti nejmodernější do výzbroje ruské armády zavedená mezikontinentální balistická raketa.. Jde o třístupňovou střelu odpalovanou buď z podzemních sil nebo z podvozků těžkých nákladních automobilů či speciálních vlaků.
Hlavním a momentálně nevýkonnějším tankem ruské armády je typ T-90. který je schopen odpalovat skrz hlaveň kanonu kromě klasické a podkaliberní tankové munice i řízené protitankové střely, což západní tanky neumějí. Specialitou výsadkového a i plovoucího BMD-4 s vyjímečnou palební sílou je to, že při vysazení na padáku z letadla, posádka vozidla i výsadek zůstávají uvnitř a po dosednutí na zem jsou hned připravené k boji.
Rusko se rychle dostalo i do čela v oblasti konstrukce bojových pozemních robotů. Platforma-M, MRK-27, Uran a další roboty svými charakteristikami převyšuje západní analogy. Ukázkou byl robotický útok řízený přímo z Moskvy, na opevněný cíl IS v syrské Latakii. MO RF rovněž věnuje značnou pozornost řízení vojsk. Aut. systém řízení Andromeda-D, umožňuje řídit operace jednotek v reálném čase.na vzdálenost až pět tisíc km.
Připomeňme, že jedině špičkové ruské raketové motory umožňují vynášení amerických komerčních i vojenských satelitů do kosmu. Po ukvapeném vyhlášení sankcí nezbylo Washingtonu než v tichosti tyto sankce, do kterých nutí své vazaly v EU zrušit a objednat v Rusku dalších 20 motorů RD-180 v hodnotě miliardy USD. Podobná je i situace s dopravou amerických kosmonautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), kteří budou závislí na dopravě lodí Sojuz nejméně do r.2019. Hodnota kontraktu - další miliarda.
ot.136 Jen obří ruská ponorka Jurij Dolgorukij, má ve svých útrobách 16 mezikontinentálních balistických raket Bulava, z nichž každá nese ve své špičce 10 atomových hlavic. Ty se před příletem nad nepřátelské území naprogramovaně rozletí k jednotlivým cílům. K nim nemusí, ani nechtějí letět přímo. Mohou kličkovat, aby znemožnily obranu proti sobě. Věříte tomu, že tzv. antibalistický raketový štít USA všechny ruské rakety pochytá už na začátku jejich dráhy, a nad USA se tak podle stratégů NATO nedostane ani jediná?
ot.137 Nebo sdílíte názor českého vojenského analytika Jar. Štefece, že Američané nejsou v současné době schopni efektivně zachytit ani 10 % pronikajících ruských jaderných hlavic?
K vyhodnocení výsledků připravenosti Ozbrojených sil Ruska byli do Nár. centra obrany – pozváni zahraniční vojenští atašé, včetně NATO. Z projevu nám. min. obrany RF Antonova: „Letadla NATO létají podél našich hranic a vaše lodě se pohybují velmi blízko pobřeží Ruska. Přesto se ve věci vašich cvičení nechováme hystericky. Tato stavba je to nejuzavřenější a nejtajnější místo. Udělali jsme maximum možného, aby svým kolegům vyprávěli, co je možné. Podrobně a důkladně jsme vysvětlili naše úkoly a cíle. Zdůrazňujeme - my se nechystáme nikoho napadnout. Je mimořádně důležité, abyste právě toto pochopili. Požádal jsem proto dnes vojenské atašé: vyřiďte ve svých hlavních městech náš vzkaz. My neohrožujeme světovou bezpečnost. My chceme spolupracovat. Pojďme žít společně,“ Vojenský atašé velvyslanectví Německa v RF Reiner Schwalbe na to odpověděl: „Děkuji za možnost navštívit toto centrum. Učinilo na mne velmi silný dojem – jeho možnosti a funkčnost jak pro kontrolu ozbrojených sil, tak i pro organizaci vzájemné koordinace. Vyzdvihuji, že naše dnešní návštěva je důležitým krokem k dosažení větší transparentnosti našich vztahů.“
Žádná země ani žádný národ není výjimečný, ale každý je jedinečný, samozřejmě svébytný, a má stejná práva, včetně práva samostatně si zvolit cestu vlastního rozvoje. Toto je koncepční pohled, který vychází z historické osudu a úlohy Ruska ve světové politice. Nicméně prezident Putin 16.6.2015 po jednání s finským kolegou Niinistö prohlásil „Ohrožuje-li někdo nějaká naše území, pak budeme nuceni příslušným způsobem zaměřit své ozbrojené síly, úderné, moderní prostředky na ta území, která jsou pro nás zdrojem hrozby. Jak jinak? NATO se přibližuje k našim hranicím, my zatím nic takového neděláme a situaci nevyhrocujeme. Budeme samozřejmě všechno pozorně sledovat a analyzovat“
Analýza vedla i ke vstupu RF do boje proti IS, který ohrožuje Rusko a ještě více celou Evropu . Tím Putin zcela zamíchal karty té hry, kterou tam rozehrály USA, a donutil všechny demaskovat své skutečné zájmy. Jasně odkryl úlohu především Turecka, dále Saudů a pak samozřejmě USA v podpoře zrůdného terorismu Islámského státu a zamezil vstupu pozemních vojsk jakési proamerické koalice do Sýrie, což by mělo fatální následky nejen pro Assada, ale vůbec pro celý region. .
Moderní Rusko si chce zachovat ruskou identitu, budovat prosperitu a neztrácet svoji vnější sílu. Otázka nestojí, jestli chce staronově obnovovat impérium SSSR, ale to, že se stále více definuje jako antisystémová velmoc, která chce přispět k zásadní přestavbě světového pořádku, který by skoncoval s ekonomickou, vojenskou a technologickou nadvládou Západu (dříve západní Evropy, dnes USA). Logicky klade důraz na povinnost všech zemí budovat budoucnost míru a rozvoje. Posuďte sami. „Tisknete-li světové peníze a ostatním je dovolujete tisknout jen proti kupování těch vašich, pak vládnete světu! Ostatní země tím, že přistupují na vaše podmínky, se stávají vašimi finančně-ekonomickými koloniemi, protože regulací jejich úvěrování jste to vy, kdo určuje směr a rychlost rozvoje jejich ekonomik“..
Rusko ustupuje od diktátu trhu, který dominuje všem komerčním tokům v USD. A není samo. Zejména spolu s Čínou nejen chrání své hlavní zájmy, ale stále více se vzájemně doplňují. Skvělé ruské schopnosti v leteckém a kosmickém průmyslu, zbraňových technologiích a výrobě těžkého strojírenství ladí se skvělými čínskými schopnostmi v zemědělství, lehkém průmyslu a informačních technologiích. Navíc jsou tyto dvě země hospodářsky i vojensky schopné se USA ubránit v případě, že by je za tuto v amerických očích nebetyčnou drzost chtěli Američané nějak potrestat! Rusko, Brazílie, Indie, Čína a JAR založili banku BRICS a Putin je v čele tohoto seskupení. Na pozadí rychle narůstajícího významu a počtu této skupiny lze chápat i hysterickou protiruskou kampaň. Do jisté míry jde totiž už o ekonomickou válku ekonomických bloků. A ty východní jsou už bez USA, Anglie, Německa a Francie. To je dle Miroslava Polreicha trend nově organizovaného světa.
Rusko je prý nebezpečný agresor, který musí být zastaven. To je opravdu směšné - Ruský útok na Ukrajinu, Pobaltí, Švédsko, Polsko nebo ČR se stále nekoná a ani konat nebude. Navíc, co by tím Rusko získalo? Rozbitou Evropu a obrovské vlastní ztráty. Rusko potřebuje budovat svoji zem. Není pro něj ekonomická mírová koexistence daleko výhodnější? Rusko dnes představuje nejvýznamnější stabilizační činitel světa. Momentálně téměř všechny satelity USA směšně zkoušejí trestat Rusko sankcemi i za cenu vlastních ztrát a činí tak v době, kdy jejich jednotlivé představitele svět ani nezná. „Ze sankcí si neděláme příliš těžkou hlavu. V současné době vyčkáváme, ale jsme připraveni jednat ze všemi. To platí i v případě konfliktu v Sýrii. Můžeme jednat s prezidentem Assadem a zároveň také se Spojenými státy a se všemi arabskými státy Chceme klíčová rozhodnutí zpracovávat na kolektivním základě, nikoli podle uvážení a v zájmu jednotlivých zemí nebo skupin států. Mezinárodní právo musí působit nikoli jako právo silnějšího“ řekl ruský prezident..
ot.138 Kdo více ohrožuje světový mír - RF, svíraná stovkami US základen se svými výdaji na zbrojení 88 mld. USD a s dvěma vojenskými základnami v zahraničí, nebo USA s výše popsaným zbrojním arsenálem?
ot.139 Soustřeďují se ruští vojáci kolem amerických hranic, nebo američtí kolem ruských? Není provokatér a agresor vidět na první pohled?
ot.140 Slyšeli jste, nebo četli někdy nějaká „mainstreamem nepřevyprávěné“ prohlášení Putina, Lavrova, či jiného předního ruského politika nebo generála, o vedoucí roli Ruska ve světě, o zkroucení rukou, či sražení do kolen zemím, které by nebyly ochotny dělat to co Rusko potřebuje? Nebo o nezbytnosti světové války k vyřešení vlastních problémů, jak to neustále slýcháme od politických špiček USA? Porovnejte si oba přístupy.
Petr Vavruška