Britská média zjišťovala, zda S-400 dokáže zastavit americké Tomahawky
16. dubna 2018 Redakce AC24 Ze světa 8880 0
thumbnail
Britský list The Telegraph zjišťoval, zda systémy ruské protiraketové obrany dokážou sestřelit americké Tomahawky, kterými hrozí Donald Trump zaútočit proti Sýrii. Rusko varovalo Spojené státy před útokem na Sýrii. Americký prezident Donald Trump na to v jednom ze svých tweetů Rusku vzkázal, aby se připravilo na „pěkné, nové a chytré rakety". V syrském nebi se tak mohou střetnout dva nejsofistikovanější zbraňové systémy na světě.

 

 

Syrská protivzdušná obrana pro USA větší problém nebude, Rusko se však může rozhodnout, že bude bránit svého spojence svou vlastní protiraketovou obranou. Dokážou ji americké Tomahawky překonat?

Střely s plochou dráhou letu Tomahawk lehce překonají většinu obyčejných radiolokačních a protileteckých systémů. USA je úspěšně používají již téměř třicet let a své uplatnění našly v Iráku, Kosovu, Afghánistánu a Libyi. Nikdy se však nesetkaly s tak moderním protiraketovým systémem, jakým je komplet S-400, píše The Telegraph.

Byť systémy S-400 jsou schopny zachycovat střely v poněkud kratší vzdálenosti, kolem 75 mil, jejich rakety letí rychlostí tisíc metrů za vteřinu a mohou sestřelovat cíle letící v malé výšce několik metrů nad mořem.

„Ideálně se hodí pro zabíjení Tomahawků," konstatuje list.

S-400 však nikdy nezažily ostrou střelbu. Během minulého úderu Spojených států na leteckou základnu syrských sil se Rusko rozhodlo, že nezasáhne. Možná nechtělo plýtvat raketami, neboť USA mají mnohem větší arzenál, poukázal list.

Podle expertů je americká armáda může překonat tím, že vystřelí velký počet střel a tím systémy S-400 přesytí. Při loňském útoku na leteckou základnu Šajrát USA vypálily 60 Tomahawků, což podle odborníků překračuje kapacity ruských S-400. Tehdy americká armáda varovala své ruské kolegy před nadcházejícím úderem, aby se předešlo střetu dvou velmocí a eskalaci konfliktu.

Každopádně porovnat dva systémy bude možné pouze v praxi, což se podle Telegraphu může brzy uskutečnit.

Zdroj: snews.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor