V brzkých ranních hodinách 14. dubna USA, Francie a Británie provedly masivní raketový útok na Sýrii. Ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že bylo vypáleno 103 křižujících střel i raket vzduch země z letadel na různé cíle po celé Sýrii s dodatkem, že 71 z nich bylo sestřeleno Syrskou protileteckou obranou (SADF).
Někteří experti, které SouthFront kontaktovala, řekli, že SADF by ani teoreticky jen za použití svých systémů S-125, S-200, Buk, Kvadrant a Osa neměly být schopni sestřelit více než 15-20% vystřelených střel. SADF prostě nemá dost prostředků a kapacit, aby ty střely sestřelovala v tak ohromných počtech.
Tak k čemu vlastně došlo?
Experti tedy poukazují, že ruské ozbrojené síly použily své špičkové systémy elektronického válčení (EW), aby ty střely během jejich závěrečné fáze letu svedly k sebezničení nárazem mimo cíl.
[quote align="center" color="#999999"]
Největší část letové dráhy jsou křižující střely Tomahawk vedeny podle GPS. Avšak v konečné fázi letu začne ta střela používat vnitřní naváděcí systém. Během této letové fáze je střela zvláště zranitelná protiopatřeními prostředky elektronického válčení (EW).
Střely postižené zásahy systémů EW začnou vypadávat z dráhy, střelám prudce klesá rychlost, a buď se stanou snadným cílem protiletecké obrany, nebo samy spadnou.[/quote]
Dalším faktorem, který nejspíš přispěl k účinnosti syrských protiopatření, je ten, že Rusko asi syrským vojskům poskytlo operační data z informačních systémů svého průzkumu, do kterého patří satelity spolu s dalšími průzkumnými prostředky. Írán nejspíš provedl to samé. Tudíž i střely, které byly vypáleny až z Rudého moře, byly okamžitě zjištěny a během celé své dráhy sledovány.
Za využití těch sledovacích dat dokáží ruské protivzdušné systémy křižující střely sestřelovat s relativně vysokou účinností.
Každopádně je ovšem 71 sestřelených raket ze 103 vypálených pro USA a jejich spojence těžký propadák. Bezpochyby nikdo z amerického vojenského vedení takovýto scénář nepředpokládal.
Budou-li data poskytnutá ruským ministerstvem obrany potvrzena, bude to poprvé v historii, kdy některá strana byla schopna odrazit hromadný útok přesycující možnosti obrany pomocí tzv. moderních, vysoce přesných střel. V případě, že by došlo mezi USA a Ruskem k přestřelce jadernými zbraněmi, bylo by Rusko schopno sestřelováním střel zabránit americkému jadernému úderu. Škody způsobené Rusku by přitom byly minimální.
Až dosud (13:15 CET) USA neposkytly k těm zprávám o 71 sestřelených střelách žádný komentář a nebyla poskytnuta ani oficiální informace o cílech a zbraních zde nasazených. Uvážíme-li, že administrativa Amerického prezidenta Donalda Trumpa miluje „propagandistické scény“, tak lze takovýto postoj interpretovat jako projev toho, že jim něco „sakramentsky nevyšlo“.
- Francie o útoku na Sýrii přiznalo: K závěrům došlo na základě fotografií ze sociálních sítí a médií
- Ruská vojska poskytla seznam cílů s podrobnostmi o sestřelených útocích na Sýrii. Trump si libuje, jak to bylo perfektní
- Následující záběry v televizi neuvidíte. Místní obyvatelé uvádí, jak probíhala inscenace chemického útoku v Sýrii
- Sýrie zlikvidovala 71 raket západní koalice, syrská letiště jsou nepoškozena. Očití svědkové natočili video
- Česko podpořilo vojenskou operaci USA, Francie a Velké Británie v Sýrii
- V USA oznámili, že se vyhýbali ruským vojákům při útocích na Sýrii. Bylo vystřeleno přes 100 raket
- Británie svůj útok na Sýrii označila za legální a úspěšný
- Trump nařídil úder proti Sýrii, přidali se Britové i Francouzi
- Důkaz, že byl chemický útok falešná vlajka? Náčelník ruského Generálního štábu den předem varoval svět
Zdroj: southfront.org