Zdroje zevnitř naznačují, že to byl možná celou dobu plán: vytvořit třetí největší blok v Evropském parlamentu. (Foto: Flickr)
Zdá se, že maďarský konzervativní premiér neblafoval, když prohlásil, že nová politická aliance, kterou o víkendu založil s rakouskými a českými politiky, se stane největší politickou silou napravo od Evropské lidové strany (EPP) v Evropském parlamentu (EP).
Důvěrné zdroje ze strany Lega Mattea Salviniho – člena suverenistické skupiny Identita a demokracie (ID) – tvrdí, že vytvoření Orbánovy nové skupiny „Patrioti pro Evropu“ bylo předem dohodnutým plánem mezi ním a Marine Le Penovou, vůdkyní francouzského vítězného Národního sjezdu a faktickou šéfkou ID.
Namísto prostého přijetí maďarského Fideszu a dalších stran do ID se skupina snaží přeskupit pod Orbánovým novým praporem, čímž by se stala ideologicky pružnější, aby mohla rozšířit své spojenectví a vytyčit novou cestu k politické dominanci na evropské pravici.
Toto tvrzení zřejmě podporuje skutečnost, že Salvini byl mezi prvními, kdo uvítal nové spojenectví Orbánova maďarského Fideszu, českého ANO Andreje Babiše a rakouské FPÖ – přestože ta je zakládajícím členem ID. Salvini by těžko gratuloval, kdyby Patrioti znamenali odchod jeho spojence těsně předtím, než má vyhrát rakouské parlamentní volby.
Italský vicepremiér byl dostatečně opatrný, aby neodhalil všechny své karty, ale přesto naznačil, že se chystá něco většího a Lega bude jeho součástí. „Před arogancí Bruselu, který se po hlasování občanů chová, jako by se nic nestalo, a který nečeká na výsledek francouzských voleb, je velmi nutné spojit síly těch, kteří chtějí změnit Evropu, a nabídnout jednu alternativu k nešťastné levici,“ oslovil Salvini tři patrioty.
Načasování oznámení a Orbánův záhadný vzkaz mohou rovněž poukazovat na předem dohodnutou spolupráci. Patrioti byli oficiálně představeni v rakouském hlavním městě v den konání prvního kola francouzských voleb, zatímco maďarský premiér svým příznivcům na internetu vzkázal, aby „upřeli [své] bdělé zraky na Paříž a Vídeň“.
Rozdělení rolí
Podle důvěrných zdrojů italského deníku Domani je zahájení činnosti Patriotů pouze prvním krokem většího plánu, jehož cílem je „přeznačit“ ID a učinit z ní třetí největší skupinu v Evropském parlamentu a hlavní konzervativní sílu v Bruselu. Hlavní plán byl údajně zformulován na uzavřeném jednání členů ID minulý čtvrtek, kde byli přítomni i zástupci Fideszu a ANO.
List tvrdí, že dohoda dosažená na tomto setkání předpokládá „rozdělení rolí“ v rámci nové formace: Orbán, nejstarší chlapec z plakátu evropského národního konzervatismu, by se jako tvář značky postavil na „přední scénu“, ale jako šéfka největší frakce v rámci skupiny by v zákulisí rozhodovala Marine Le Penová. Salviniho Lega mezitím hodlá do určitých „vrcholných funkcí“ ve skupině dosadit některé své lidi.
Ať už je pravda jakákoli, v příštích dnech bychom se měli dozvědět mnohem více, protože oficiální termín pro parlamentní změny (4. července) se rychle blíží. Vzhledem k předčasným volbám ve Francii, které skončí až 7. září, však ID již požádala o prodloužení lhůty – což by mohlo být dalším důkazem podporujícím zastřešující plán na vytvoření skupiny dostatečně velké na to, aby získala bronzovou medaili, protože k tomu by mohlo být zapotřebí mnohem více jednání, aby se čísla ustálila.
Hra s čísly
Skupina ID Le Penové má v současnosti v Evropském parlamentu 58 křesel a je pátá největší. Tento plán, spojit se pod hlavičkou Patriotů, by ji mohl vynést na třetí místo, když předstihne jak Macronovu liberální Obnovu (75 křesel), tak Evropské konzervativce a reformisty (ECR) Giorgie Meloniové.
V současné podobě mají Patrioti mezi sebou 24 křesel – Fidesz 11, ANO 7 a FPÖ 6 – což je dostatek europoslanců, ale chybí jim čtyři delegace k vytvoření samostatné parlamentní skupiny.
Sloučením obou stran by však nový blok získal 76 křesel (bez započtení dvojnásobku FPÖ), tedy jen sedm křesel za ECR. Přesto se zdá, že vedoucí představitelé jsou přesvědčeni, že by se dostali na vrchol, což znamená, že jednání probíhají i s dalšími delegacemi.
Například polská strana Právo a spravedlnost (PiS) vedená expremiérem Mateuszem Morawieckým – který se s Meloniovou dostával do stále větších rozporů kvůli centristickému směru, jímž vede jejich skupinu ECR – údajně zvažuje, že přeskočí loď a připojí se k Patriotům. Morawiecki minulý týden uvedl, že existuje padesátiprocentní šance, že se tak stane, ale možná se jen pokusí využít této možnosti ke zvýšení svého vlivu v rámci ECR.
Zatímco přechod 20 europoslanců PiS by okamžitě obrátil postavení obou skupin, bývalá polská vládní strana k tomu nutně nepotřebuje. Místo nich by mohli Patrioti otevřít dveře polské Konfederaci, která získala šest křesel a dosud nebyla zařazena do žádné skupiny.
Proslýchá se, že jednání probíhají také se SMERem slovenského premiéra Roberta Fica (pět křesel) a možná i se slovinskou SDS (čtyři křesla), která je členem EPP, ačkoli obě strany minulý týden popřely, že by měly v úmyslu se připojit. Místo by mohla získat i španělská SALF („Strana skončila“), i když by přinesla pouze jedno křeslo.
Otázka AfD
Největší otázkou však je, zda by v této nové, přejmenované skupině ID bylo místo pro německou AfD a jejích 15 poslanců bez domova.
Němci byli z ID před evropskými volbami vyhozeni. Její početná delegace by bezpochyby usnadnila dosažení cíle Patriotů stát se třetím největším blokem, ale není jasné, zda to stačí k tomu, aby byla nevraživost posledních měsíců mezi nimi a RN zažehnána.
Přesto Němci doufají. V rozhovoru s novináři během nedělní stranické konference AfD její spolupředsedkyně Alice Weidelová uvedla, že vznik Patriotů „otevírá AfD nové možnosti spolupráce s dalšími stranami, protože stranická krajina ECR a ID jako celek je v pohybu“.
Optimistický byl i vedoucí delegace strany v EP René Aust, který prohlásil, že „vše je [nyní] v pohybu“ a že „to budou vzrušující dva týdny“, než se 16. července zformuje nový Evropský parlament.
Rakouská FPÖ, která je členem ID i Patriotů, by také mohla pomoci AfD v její snaze o znovupřijetí. Rakušané měli k AfD vždy blízko a lobbovali proti pozastavení členství strany v ID, takže jsou pravděpodobně na straně návratu strany pod novou značkou, což by Le Penové také pomohlo zachovat si tvář.
Pokud se jim to z jakéhokoli důvodu nepodaří, nezbývá AfD nic jiného než vytvořit vlastní okrajový pravicový blok ze „zbytků“ Evropského parlamentu pod názvem „Sovereignists“, ale s přezdívkou „Hooligans“. To však není cesta, kterou by se rádo vydalo, a možná k ní ani nedojde. Němci si pro případné partnery stanovili jasné kritérium „žádní antisemité“ a někteří z nich by touto laťkou nemuseli projít.
Zdroje z AfD evropskému konzervativci potvrdily, že rozhovory probíhají, ale podle nich je příliš brzy na to, aby se dalo říci, zda budou úspěšné. Nicméně přidáním právě AfD k této přejmenované ID nebo rozšířené platformě Patriotů by se dostala na 91 křesel, což je blok, který by mohl skutečně přinést to, co Orbán v neděli označil za „novou éru“ v evropské politice.
Zdroj: europeanconservative.com