Americká vojenská nemocnice v Landstuhlu začala ošetřovat Američany zraněné v bojích na Ukrajině. (Foto: Flickr)
Americká armáda v tichosti zahájila léčbu zraněných Američanů a dalších mezinárodních bojovníků na Ukrajině ve vojenské nemocnici v německém Landstuhlu.
Informoval o tom deník New York Times. Podle zprávy je v současné době v „Landstuhl Regional Medical Center“ léčeno asi 14 amerických občanů. New York Times to popisují jako „nový pozoruhodný krok v rámci zvýšeného zapojení Spojených států do konfliktu“ na Ukrajině.
Podle zprávy probíhá léčba v Landstuhlu na doporučení německého vojenského zařízení. Poté, co byly v srpnu zraněny více než dvě desítky zahraničních dobrovolníků, se velitel speciálního komanda – americký veterán, který bojoval v Iráku a Afghánistánu – obrátil na Mnohonárodní zdravotnické koordinační centrum (MMCC).
Toto zařízení patří Bundeswehru. Americký bojovník chtěl ve skutečnosti pro zraněné najít civilní nemocniční lůžka. V MMCC mu však řekli, aby pacienty poslal do Landstuhlu.
Mluvčí nemocnice Marcy Sanchez řekl listu Times, že všichni zranění bojovníci, kteří jsou v současné době ošetřováni v Německu, jsou v dobrém stavu. Pacienti v Landstuhlu jsou většinou z USA, ale také z Kanady, Británie, Nového Zélandu a Ukrajiny, uvádí Times.
Nemocnice, která se nachází nedaleko Ramsteinu, je největší americkou vojenskou nemocnicí mimo Spojené státy, má 65 lůžek a traumacentrum.
Po léta sloužila jako přestupní stanice pro tisíce zraněných amerických vojáků evakuovaných z konfliktů v Iráku nebo Afghánistánu. Po skončení těchto válek zůstávala landstuhlská lůžka často nevyužita.
Sanchez uvedl, že nemocnice je připravena ošetřit další zraněné a „podpořit americké síly, členské země NATO a další spojence a partnery“. V červnu bylo několik amerických vojáků zraněných při havárii vrtulníku v Sýrii evakuováno a převezeno k ošetření do Landstuhlu.
Zdroj: berliner-zeitung.de