Podle zprávy zpravodajské služby NATO, kterou získala CNN, ruský obranný průmysl vyrábí téměř třikrát více dělostřeleckých granátů než jeho americké a evropské protějšky. (Foto: Flickr)

Západní mocnosti se snažily zvýšit výrobu, protože ukrajinské jednotky čelí hrozivému nedostatku munice.

Zatímco USA a Evropa mají kapacitu vyrobit dohromady 1,2 milionu nábojů ročně, ruská produkce nyní dosáhla 3 milionů, uvádí odhad NATO.

Ačkoli Washington hodlá do roku 2025 zvýšit výrobu na 100 000 kusů 155mm nábojů měsíčně – oproti pouhým 28 000 kusům v září loňského roku -, tento cíl lze splnit pouze v případě obnovení americké pomoci Kyjevu, a i tak by americká produkce byla méně než poloviční oproti té moskevské.

Podle amerických představitelů Rusko denně vypálí přibližně 10 000 nábojů, což výrazně převyšuje ukrajinský denní průměr, který činí pouhých 2 000 nábojů. Estonské ministerstvo obrany odhadlo, že Kyjev by potřeboval 200 000 nábojů měsíčně, aby se vyrovnal ruské palebné síle.

Evropská unie rovněž přispěchala s posílením výroby nábojů, aby pomohla překlenout tento rozdíl, a loni se zavázala poskytnout do března 1 milion nábojů. Později však blok přiznal, že tento cíl nesplní ani z poloviny, a odhadl, že do stanoveného termínu dodá něco málo přes 500 000 kusů.

Přestože výrobní kapacity Evropy zaostávají za potřebami Ukrajiny, skupina západních států se údajně dohodla na nákupu 800 000 dělostřeleckých granátů, které by mohly být podle agentury Bloomberg „dodány během několika týdnů“. Česká republika by v tomto obchodu fungovala jako prostředník, zatímco Kanada, Dánsko, Francie, Německo, Lotyšsko, Litva a Nizozemsko by měly zaplatit účet.

Zdroj: libertarianinstitute.org