Hlavní město Indie má pověst nejznečistěnějšího města na světě. A pokud dosud byl jeho symbolem chrám Tádž Mahal, nyní to bude skládka odpadků, jejíž velikost již tuto monumentální stavbu téměř převyšuje. (Foto: Youtube)
Ročně totiž naroste o deset metrů a má rozlohu čtyřiceti fotbalových hřišť. Tádž Mahal vysoký sedmdesát metrů překoná už příští rok.
Indický nejvyšší soud nyní oznámil, že město musí na vrchol skládky umístit červená světla varující letadla o vysokých objektech.
Podle deníku The Telegraph dosáhla skládka do výšky šedesáti metrů. A protože roste o deset metrů ročně, už příští rok bude vyšší než Tádž Mahal.
Skládka produkuje do okolí velké množství metanu a dalších jedovatých plynů.
"Všechno se to musí zastavit, pokračující vývoz odpadu vážně znečišťuje vzduch a podzemní vodu," uvedl podle listu The Telegraph ekolog Mucherdží.
Jenže odpadu přibývá a město nemá alternativu. Skládka na okraji Dillí byla otevřena v roce 1894. V roce 2002 dosáhla maximální kapacitu, ale město nedokázalo situaci řešit, tak začalo odpad vršit.
Indická města vyprodukují každoročně dvaašedesát milionů tun odpadu, v roce 2030 to má být trojnásobek. Avšak Indové nemají žádnou koncepci odpadové politiky.
Skládky jsou toxickým a velmi nebezpečným místem, ve kterých jsou přemnoženi hlodavci a zdivočelí psi. Ale potkáte tam také chudé indické děti, které hledají užitečné věci. Kvůli vysoké koncentraci metanu a vysokým teplotám v létě dochází na skládkách často k požárům, které produkují vysoce toxický kouř.
Zdroj: thinkprogress.org