Spojené státy by mohly začít předávat Ukrajině armádní taktické raketové systémy dlouhého doletu (ATACMS) „do konce týdne“, pokud Bílý dům schválí balíček vojenské pomoci, který nedávno schválila Sněmovna reprezentantů, uvedl americký senátor Mark Warner v rozhovoru pro CBS News zveřejněném 21. dubna. (Foto: NARA)
Po měsících odkladů a politických bojů Sněmovna 20. dubna schválila balíček pomoci Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů. Očekává se, že Senát návrh zákona v nejbližších dnech schválí, načež jej americký prezident Joe Biden podepíše.
Demokrat Warner uvedl, že zásilky, které zahrnují raketové systémy dlouhého doletu, by mohly být připraveny k odeslání během několika dní.
„Doufám, že jakmile prezident podepíše … a ujistí se, že Kongres dělá svou práci, budou tyto materiály v přepravě do konce týdne,“ řekl Warner.
Spojené státy poprvé dodaly rakety ATACMS Ukrajině v říjnu 2023, a to po měsících jednání. Balíček obsahoval pouze starší modely s doletem 165 kilometrů. Novější varianty ATACMS mají maximální dolet kolem 300 kilometrů a dosud nebyly Ukrajině poskytnuty.
Koncem února NBC News informovala, že Bílý dům je připraven poskytnout Kyjevu varianty raket ATACMS s delším doletem, pokud Kongres schválí nový finanční balíček.
Warner uvedl, že ATACMS jsou součástí nového balíčku pomoci a jsou připraveny k odeslání.
„ATACMS – domnívám se, že administrativa byla v posledních několika měsících připravena připravit nebo poskytnout ATACMS. Je to zapsáno v této legislativě,“ řekl.
Dlouho očekávané schválení další americké vojenské pomoci přichází v době, kdy Ukrajina čelí zhoršujícím se podmínkám na bojišti a vážnému nedostatku systémů protivzdušné obrany a dělostřelectva.
„Mělo k tomu dojít už před šesti měsíci,“ řekl Warner o novém balíčku pomoci.
„Další nejlepší čas je právě teď, tento týden.“
Warner pochválil ukrajinskou armádu za úspěchy, kterých i přes tyto překážky dosáhla, a uvedl, že americká pomoc Ukrajině se ukázala jako dobře vynaložená finanční investice.
„Nyní a v posledních dvou letech, s méně než 3 % našeho obranného rozpočtu, dva roky po sobě, s Ukrajinci zlikvidovali 87 % Rusy preexistujících pozemních sil, 63 % jejich tanků, 32 % jejich obrněných transportérů, aniž by ztratili jediného amerického vojáka, a to díky odvaze Ukrajinců a vybavení, které dostali od nás a od našich evropských spojenců,“ řekl.
Raketové systémy dlouhého doletu jsou pro Kyjev již dlouho hlavní prioritou, ačkoli některé západní vlády se s jejich poskytnutím zdržovaly kvůli obavám z eskalace vztahů s Ruskem.
Zdroj: kyivindependent.com