Podle zpráv médií nebudou USA vydávat víza pracovníkům Mezinárodního trestního soudu a zruší ta, která jsou už vydána. Pracovníci MTS (angl. ICC) se chystali vyšetřovat zločiny proti lidskosti spáchané v Afghánistánu od května 2003. (Foto: Department of Defense)
Vláda USA zavedla sankce proti pracovníkům Mezinárodního trestního soudu (MTS) kvůli jeho vyšetřování zločinů amerických občanů.
„Oznamuji, že bude omezeno vydávání víz osobám, které jsou bezprostředně odpovědné za vyšetřování Američanů ze strany MTS. Omezení se vztahují na osoby, které podnikají nebo podnikaly kroky k provádění tohoto vyšetřování,“ řekl Mike Pompeo.
Pompeo dodal, že MTS hrozí ekonomické sankce, pokud nezmění svůj kurz a nepřestane pronásledovat Američany. Tuto politiku nazval „povinností ochrany svých občanů“.
Už v listopadu 2017 se hlavní prokurátorka MTS Fatou Bensoudová obrátila na komoru předsoudního řízení se žádostí o povolení zahájení vyšetřování zločinů proti lidskosti spáchaných v Afghánistánu od května 2003. Podle názoru prokuratury existuje dostatek podkladů k závěrům o tom, že během války v Afghánistánu američtí vojáci páchali válečné zločiny. Soudci zatím nepřijali žádná rozhodnutí.
Oběti zahraničního bombardování v jedné ze severních provincií Afghánistánu v Kunduzu řekli Sputniku, že chtějí, aby MTS hájil jejich práva.
Karim Safa, obchodník z Kunduzu, svědek bombardování nemocnice Lékaři bez hranic americkým vojenským letectvem v roce 2016:
„Chceme, aby MTS ochránil naše práva. Chovají se zde jako teroristické skupiny. I tálibové se chovají lépe. Když proti vám spáchají nějaký zločin, můžete se obrátit k soudu (tálibů). Vyslechnou vás a zahájí řízení. Ale komu si máme postěžovat na zločiny, k nimž došlo v Kunduzu, když bylo zabito více než 100 lidí. Já už 4 roky nemohu pracovat a žít normálním životem. Myslím si, že tento útok byl úmyslný. Před jeho provedením zkoumají krajinu a potom bombardují. Oni zaútočili na nemocnici Lékaři bez hranic a prohlásili, že jejich cílem byli tálibové: jako kdyby v Kunduzu byli tálibové pouze v této nemocnici, jako kdyby neexistovalo jiné místo, kde je možné zaútočit na táliby.“
Moulawi Abdullah Qorlik, senátor za provincii Jawzjan a Kunduz, místopředseda strany Národní islámské hnutí Afghánistánu také okomentoval pro Sputnik chování USA vůči pracovníkům MTS.
Podle jeho slov se obyvatelé Kunduzu, kteří utrpěli následkem útoku Američanů, obrátili na vládu s prosbou o pomoc a pomoc byla poskytnuta:
„Skutečně, po posledním americkém útoku na školu v jednom z újezdů se obyvatelé obrátili na vládu a na prezidenta se žádostí o kompenzaci. Vláda poskytla nutnou pomoc. Američané také poskytli finanční pomoc.“
V odpovědi na otázku, jak USA vysvětlily obětem útoku své jednání, Qorlik řekl, že Američané nic nevysvětlovali.
V rámci komentáře k chování USA vůči zástupcům MTS senátor řekl:
„USA mají větší vliv a silnou ekonomiku. Snaží se ovlivnit jakoukoliv záležitost. V této situaci můžeme takové chování USA hodnotit jako porušení všech zásad a ustanovení diplomacie.“
Tiskový mluvčí afghánského ministerstva spravedlnosti řekl Sputniku, že na ministerstvu nemají k dispozici informace na toto téma a nemohou okometovat situaci. V odpovědi na otázku, jestli jim byly doručeny stížnosti poškozených obyvatel Kunduzu, mluvčí ministerstva řekl, že takové informace nemá.