Nová studie 263 galaxií poskytla nové důkazy na podporu teorie, že náš vesmír je vnitřkem černé díry. (Foto: Flickr / ilustrační)

Na základě dat z vesmírného teleskopu Jamese Webba společnosti Nasa vědci z Kansaské státní univerzity v USA zjistili, že většina galaxií rotuje stejným směrem.

To je v rozporu s předchozími předpoklady, že náš vesmír je izotropní, což znamená, že by měl být stejný počet galaxií rotujících ve směru i proti směru hodinových ručiček.

„Není jasné, co to způsobuje, ale existují dvě základní možná vysvětlení,“ řekl Lior Shamir, docent informatiky na Kansaské státní univerzitě.

„Jedno vysvětlení je, že se vesmír zrodil jako rotující. Toto vysvětlení souhlasí s teoriemi, jako je kosmologie černých děr, která postuluje, že celý vesmír je vnitřkem černé díry.“

Kosmologie černých děr předpokládá, že Mléčná dráha a všechny ostatní pozorovatelné galaxie v našem vesmíru se nacházejí uvnitř černé díry, která vznikla v jiném, mnohem větším vesmíru.

Tato teorie zpochybňuje mnoho základních modelů vesmíru, včetně představy, že počátkem vesmíru byl velký třesk.

Nabízí také možnost, že černé díry v našem vesmíru mohou být hranicemi jiných vesmírů, což otevírá potenciální scénář multiverza.

Nejnovější zjištění neposkytují definitivní důkaz kosmologie černých děr, k úplnému pochopení důsledků je zapotřebí dalších důkazů.

Shamir poznamenal, že alternativním vysvětlením, proč většina galaxií ve studii rotuje ve směru hodinových ručiček, je, že měření ovlivňuje rotační rychlost Mléčné dráhy.

„Pokud tomu tak skutečně je, budeme muset naše měření vzdáleností v hlubokém vesmíru překalibrovat,“ řekl Shamir.

„Překalibrování měření vzdáleností může také vysvětlit několik dalších nevyřešených otázek v kosmologii, například rozdíly v rychlosti rozpínání vesmíru a velkých galaxií, které by podle dosavadních měření vzdáleností měly být starší než samotný vesmír.“

Výzkum byl publikován v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society ve studii nazvané „The distribution of galaxy rotation in JWST Advanced Deep Extragalactic Survey“.

Zdroj: independent.co.uk