Po celé Zemi byla zaregistrována magnetická bouře, která byla druhou nejsilnější v letošním roce, informovali o ní vědci z laboratoře rentgenové astronomie Slunce Fyzikálního ústavu Ruské akademie věd. (Foto: cbc.ca)
„Dost značné posílení geomagnetické aktivnosti bylo zaregistrováno současně téměř všemi sledovacími stanicemi na naší planetě,“ praví se na portálu ústavu.
Magnetická bouře začala 31. srpna a potrvá do úterního rána. Maximální síla, kterou registrují vědci, činí dva stupně podle pětistupňové škály. Souvisí to s přiblížením k Zemi proudu mocného slunečního větru.
„Jistým překvapením byl brzký začátek bouře, kterou jsme očekávali nejdřív v neděli, a také její síla, předpověď slibovala pouze obvyklou bouři pro toto roční období, minimálního prvního stupně,“ uvádí se ve zprávě.
Dnešní magnetická bouře je letos druhá nejsilnější. Vědci sdělili, že silnější byla zaznamenána za osm posledních měsíců pouze jednou, letos v květnu – 3 stupně z 5.
„S ohledem na dost velkou rychlost proudu a také stabilní situaci na Slunci můžeme znovu očekávat bouři koncem září, asi 27. – 28. Bude-li stejná jako nynější anebo se za tuto dobu sníží rychlost proudu plazmatu, se dnes nedá přesně říct,“ poznamenali vědci.
Velmi silná magnetická bouře byla zaregistrována 15. května. Hlavní vědecký pracovník laboratoře rentgenové astronomie Slunce Sergej Bogačev tenkrát Sputniku sdělil, že Zemi zasáhla nejsilnější magnetická bouřka za 1,5-2 roky. Řekl, že tato bouře mohla způsobit radiové poruchy a velkou polární záři. Taková bouře dokáže dokonce vyprovokovat odchýlení kosmických přístrojů od oběžné dráhy a způsobit problémy v satelitní navigaci a komunikacích.
Experti portálu o vysokých technologiích Mail.ru Hi-tech vysvětlili, že během magnetické bouře dochází k výronu proudu částic, které ovlivňují atmosféru Země.
„Horní vrstva se zahřívá a rozšiřuje, což komplikuje příjem družicových signálů. Drobnou techniku to přímo neovlivní, ale v kosmu a na základních stanicích provozovatelů těchto systémů se může projevit dost citelně. Následovat mohou poruchy mobilního spojení, signálů satelitní televize, fungování navigačních služeb. Tyto poruchy se dají kompenzovat náhradním zařízením, nebo družicemi, jsou-li dost blízko. Když ne, může dojít k poruchám,“ poznamenali experti.
Podle slov odborníků může magnetická bouře také způsobit problémy v elektrárnách a transformátorech.
„V praxi se to ale stane málokdy, protože moderní elektrárny a transformátory mají ochranu před skoky napětí, tento problém může být aktuální jenom pro staré zařízení,“ upřesnili odborníci.
Zdroj: snews.com