Dne 29. června 2022 se Země otočila nejrychleji v historii a 26. července 2022 byl den, který trval o 1,50 milisekundy méně. (Foto: Flickr / ilustrační)
Je dobře známo, že Zemi trvá přibližně 24 hodin, než se otočí kolem své osy. Tento ustálený fakt však zaznamenává zásadní seismické změny. Podle vědců dokončila Země 29. července plnou rotaci za dobu o 1,59 milisekundy kratší, než je její standardní časový rámec (23 hodin a 56 minut). Pozoruhodné je, že to není poprvé, co se modrá planeta roztočila rychleji. Atomové hodiny však nedávno odhalily, že rotace Země se prudce zrychluje.
V roce 2020 Země zaznamenala svůj nejkratší měsíc a 19. červenec byl zaznamenán jako nejkratší den v tomto roce. Bylo to o 1,47 milisekundy méně než 24 hodin.
V následujícím roce se Země nadále otáčela obecně zvýšeným tempem, ale žádný rekord nepřekonala.
Dne 29. června 2022 se Země otočila nejrychleji v historii a 26. července 2022 byl zaznamenán den, který trval o 1,50 milisekundy méně.
Objevují se zprávy, že planeta může být svědkem takových kratších dnů i v příštích letech. Podle zpravodajského serveru Interesting Engineering (IE) může pro Zemi právě nyní začít padesátiletá fáze kratších dnů.
Proč se Země otáčí rychle?
V současné době neexistují žádné přesvědčivé důkazy, které by rozluštily, proč se Země rychle otáčí. Existuje však několik předních teorií, které se šíří.
Některé tvrdí, že hmotnost pólů zaznamenala pokles v důsledku tání ledovců. Jiní poznamenávají, že roztavené jádro nitra naší planety se v průběhu času pohybuje.
Zatímco někteří se domnívají, že příčinou může být seismická aktivita.
Jiní se domnívají, že je to způsobeno „Chandlerovým kýváním“, což je malá odchylka zeměpisných pólů Země po celém jejím povrchu.
Jaké jsou důsledky?
Podle zpráv by mohla mít rychlejší rotace Země závažné důsledky pro atomové hodiny, které se používají v satelitech GPS. Nebudou totiž brát v úvahu měnící se rotaci Země.
To znamená, že družice GPS – které již nyní musí být korigovány na vliv Einsteinovy teorie relativity – se rychle stanou nepoužitelnými.
Kromě toho se stanou nepoužitelnými chytré telefony, počítače a další komunikační systémy, které jsou synchronizovány se servery NTP (Network Time Protocol).
Vzhledem k tomu, že hodiny postupují od 23:59:59 do 23:59:60, než se vrátí na 00:00:00, může takový časový skok způsobit pád programů a poškození dat.
Zdroj: wionews.com