Ministři zahraničí zemí Severoatlantické aliance (NATO) plánují na bruselské schůzce schválení nového plánu čelení teoretickému útoku Ruska hned z několika stran. (Foto: Shutterstock)

Zpráva o tom byla zveřejněna 21. října.„Ministři obrany členských států NATO ve čtvrtek hodlají odsouhlasit nový komplexní plán na obranu před jakýmkoli potenciálním útokem na několika frontách,“ informuje Reuters s odkazem na zdroje úředních osob.

V článku se praví, že aliance „hodlá i nadále zadržovat Moskvu“ dokonce nehledě na to, že NATO věnuje dnes větší pozornost Číně. Tento plán zvažuje možnost „jakéhokoli současného útoku v baltském a černomořském regionu“, včetně s potenciálním nasazením jaderných zbraní, kybernetických prostředků a vesmírných systémů.

„Když dojde k takovému velkému konfliktu, bude to vyžadovat aktivity v celé zóně operace. <…> Různé události se mohou konat současně, proto potřebujeme ucelenou přípravu,“ cituje článek amerického úředníka.

4. října byl v The National Interest zveřejněn článek, v němž se uvádělo, že se USA celkem odůvodněně obávají rizik spojených s Ruskem nebo Čínou. Washington není dnes připraven ani na konvenční válku s Moskvou nebo Pekingem. Strategickou chybou Američanů bylo rozšíření NATO v devadesátých letech směrem do východní Evropy a pak do bývalých republik SSSR.

13. září generál John Hyten prohlásil, že cíl USA má spočívat v tom, aby nikdy nedošlo k válce s Ruskem a Čínou, poněvadž taková válka by měla ničivé následky pro celý svět.

29. srpna bývalý asistent amerického ministra zahraničí pro evropské a eurasijské záležitosti Aaron Mitchell ve svém článku pro The National Interest vyslovil názor, že v potenciální válce s Čínou a Ruskem mají USA málo šancí na vítězství. Má za to, že tato válka plně vyčerpá americkou armádu.

Zdroj: snews.com