Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov rychle odmítl podmínky pro budoucí mírové rozhovory, které v úterý předložil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a které označil za „nerealistické a neadekvátní“. (Foto: Twitter)

Zelenskyj předtím vystoupil na summitu G20 na Bali prostřednictvím videopřenosu, v němž představil desetibodový mírový plán na ukončení války. Klíčové prvky plánu zahrnují stažení všech ruských vojsk z ukrajinského území, zajištění jaderné bezpečnosti, potravinovou bezpečnost včetně možnosti volného vývozu a výměnu zajatců „všichni za všechny“.

Ministr zahraničí Lavrov, který na Bali zastupuje Rusko místo prezidenta Putina, se zúčastnil Zelenského videoprojekce a údajně zůstal po celou dobu na svém místě. Lavrov později novinářům potvrdil, že si vše vyslechl, což znamená přinejmenším „začátek“, pokud jde o možnost budoucího vyjednání dohody.

Lavrov na mírové podmínky reagoval slovy: „Připomněl jsem mu (Macronovi), že všechny problémy jsou na ukrajinské straně, která kategoricky odmítá jakákoli jednání a předkládá podmínky, které jsou zjevně nerealistické a neadekvátní,“ cituje agentura AFP. Na adresu obvinění, že je to Moskva, kdo nadále není ochoten zahájit rozhovory, Lavrov řekl: „Pokud někdo odmítá, je to Ukrajina. Čím déle bude odmítat, tím obtížnější bude dosáhnout dohody.“

Kreml již dříve také ukázal prstem na USA a Velkou Británii, že na každém kroku Kyjev od smysluplných rozhovorů o příměří odstrkují.

Níže je uveden „desetibodový mírový plán“, který Zelenskyj představil v úterý před G20:

  • Radiační a jaderná bezpečnost
  • Potravinová bezpečnost
  • Energetická bezpečnost
  • Propuštění vězňů a deportovaných osob
  • Provádění Charty OSN
  • Stažení ruských vojsk a zastavení nepřátelských akcí
  • Spravedlnost
  • Ekocida a ochrana životního prostředí
  • Zabránění eskalaci
  • Potvrzení konce války

Zelenskyj dále obvinil Moskvu, že pokračuje v jaderných hrozbách a že její síly proměnily Záporožskou jadernou elektrárnu v „radioaktivní bombu, která může kdykoli vybuchnout“.

Přestože každá ze stran zůstává nadále zakopána ve svém koutě a není ochotna ke kompromisu a v okamžiku, kdy Ukrajina udržuje dynamiku své protiofenzívy dobytím Chersonu, představuje Zelenského desetibodový plán alespoň jakési otevření, vzhledem k tomu, že ještě před několika měsíci se o „mírovém plánu“ ani tolik nemluvilo a nebyla ani možná.

Responsible Statecraft k Zelenského projevu poznamenává: „Možný diplomatický posun ve válce na Ukrajině možná zůstal do značné míry nepovšimnut, když Kyjev podle všeho naznačil, že by mohl být ochoten vzdát se své aspirace stát se členem NATO. Nebo přinejmenším snížit její naléhavost.“

Zdroj: responsiblestatecraft.org