Sněmovna reprezentantů Kongresu USA iniciovala vyšetřování, jestli Ministerstvo obrany USA používalo klíšťata a další hmyz jako biologické zbraně. Uvádí to CNN.
Žádost adresovaná generálnímu inspektorovi Pentagonu byla navržena zástupcem státu New Jersey, republikánem Chrisem Smithem. Píše, že četl několik knih a článků, které uvádějí, že americká armáda vynaložila značné úsilí k takovým výzkumům. Byly údajně prováděny v tajných objektech ve státech Maryland a New York.
Sněmovna reprezentantů vyzvala Pentagon, aby zveřejnil údaje o tom, zda byly v letech 1950 až 1975 prováděny experimenty s hmyzem. „Pokud se tak opravdu stalo, jaké byly parametry programu? Kdo byl jeho objednavatelem?“ cituje televizní kanál Smithova slova. „Došlo v té době k nějakým případům úniku infikovaného hmyzu?“ – ptal se také politik.
Domnívá se, že údajné experimenty způsobily šíření lymské boreliózy ve Spojených státech. Od roku 2016 do roku 2017 se počet Američanů infikovaných touto chorobou zvýšil o 17 procent na 42 tisíc lidí ročně. V případě komplikací vede onemocnění k artritidě a problémům s nervovým a oběhovým systémem.
Na konci letošního června média informovala o tom, že v České republice roste počet klíšťat, napomáhají tomu i vysoké teploty. Roste tím tak i nebezpečí nakažení nemocemi, jež přenášejí. Experti poukazují na to, čeho se vyvarovat.
Jana Hošková z krajského hygienické stanice Zlínského kraje prohlásila, že klíšťatům se kvůli vysokým teplotám daří a díky tomu se přesouvají i do výše položených oblastí. „Nejvíce se jich vyskytuje na přelomu května a června, ale i v září,“ prohlásila s tím, že počet nemocných lidí v posledních letech neustále roste.
Klíšťata nemusí přenášet jen známou boreliózu či encefalitidu. Další nemocí, kterou klíšťata přenášejí, je neoehrlichióza, která napadá cévní výstelku.
Jedná se o relativně nedávno objevené onemocnění, které je zatím těžké rozpoznat. Je nebezpečná tím, že narušuje oběhový systém, způsobuje vysoké horečky a bolesti svalů a kloubů.
Od května do července jsou klíšťata obvykle nejvíce aktivní. Jejich sezónní aktivita končí obvykle v první polovině listopadu.
Zdroj: edition.cnn.com