Lidé mladší 40 let jsou vyzýváni, aby si nechali vyšetřit srdce, protože mohou být potenciálně ohroženi syndromem náhlého úmrtí dospělých. (Foto: Flickr)
Tento syndrom, známý jako SADS, se stává osudným pro všechny typy lidí bez ohledu na to, zda dodržují zdravý životní styl.
SADS je „zastřešující termín pro popis neočekávaných úmrtí mladých lidí“, uvedla Královská australská akademie praktických lékařů (The Royal Australian College of General Practitioners), přičemž nejčastěji se vyskytuje u lidí mladších 40 let.
Lidé mladší 40 let jsou vyzýváni, aby si nechali zkontrolovat srdce, protože mohou být potenciálně ohroženi syndromem náhlého úmrtí dospělých (na snímku žena pociťující bolest na hrudi při běhu).
Tento termín se používá v případech, kdy se při pitvě nepodaří zjistit zjevnou příčinu smrti.
Nadace SADS se sídlem v USA uvedla, že u více než poloviny ze 4 000 případů úmrtí dětí, dospívajících nebo mladých dospělých v důsledku SADS ročně je přítomen jeden ze dvou hlavních varovných příznaků.
Mezi tyto příznaky patří rodinná anamnéza diagnózy SADS nebo náhlé nevysvětlitelné úmrtí člena rodiny a mdloby nebo záchvaty během cvičení nebo při vzrušení či leknutí, uvedl server news.com.au.
V loňském roce zemřela ve spánku 31letá žena Catherine Keaneová, která žila se dvěma přáteli v Dublinu.
Její matka Margherita Cumminsová řekla deníku Irish Mirror: „Všichni pracovali z domova, takže nikdo nevěnoval pozornost tomu, když Catherine nepřišla na snídani.“
‚V 11.20 jí poslali textovou zprávu, a když neodpověděla, zkontrolovali její pokoj a zjistili, že zemřela.“
„Její kamarádka slyšela ve 3.56 ráno v jejím pokoji hluk a nyní se domnívá, že tehdy zemřela.“
Paní Cumminsová uvedla, že její dcera „chodila do posilovny a každý den ušla 10 000 kroků“.
Mluvčí Bakerova institutu pro srdce a cukrovku v Melbourne uvedl: „ve Victorii se ročně vyskytne přibližně 750 případů, kdy se lidem mladším 50 let náhle zastaví srdce (srdeční zástava).“
Pro rodinu a přátele obětí je SADS „velmi těžko uchopitelná entita“, protože je to „diagnóza ničeho“, dodal doktor Paratz.
Doktor Paratz uvedl, že z hlediska veřejného zdraví není boj proti SADS „tak jednoduchý, jako když se každý v Austrálii nechá geneticky vyšetřit“, protože vědci stále nemají stoprocentně jasno v tom, jaké geny to způsobují“.
‚Nejlepší radou by bylo, pokud jste sami měli příbuzného prvního stupně – rodiče, sourozence, dítě – který měl nevysvětlitelné úmrtí, je mimořádně vhodné navštívit kardiologa,‘ řekl.
Zdroj: dailymail.co.uk