Ponorky a speciální jednotky Královského námořnictva v podmořském závodě s Rusy o vyzvednutí havarované stíhačky F-35 za 100 milionů liber s přísně tajnou technologií stealth ze dna Středozemního moře. (Foto: Flickr)
Po středečním pádu britského F-35B ve Středozemním moři se britské námořnictvo hodlá dostat před Rusko a nedovolit jim vyzvednout stíhačku ze dna, píše Daily Mail.
Jak noviny poznamenávají, Londýn se obává úniku přísně tajných technologií používaných na palubě letadla.
Ponorky Královského námořnictva se snaží dostat před Rusko a dostat ze dna Středozemního moře havarované letadlo v hodnotě 100 milionů liber s tajnými technologiemi, uvádí Daily Mail.
Ve středu se stíhačka britského letectva F-35B zřítila do Středozemního moře na pravidelném letu z letadlové lodi HMS Queen Elizabeth, pilot se katapultoval bez zranění. Na palubě letadlové lodi bylo v té době osm britských F-35 a deset amerických letadel.
„F-35 havaroval krátce po startu. Jsme rádi, že je pilot v bezpečí a zpátky na palubě. Naše operační a výcvikové lety pokračují,“ komentoval incident ministr obrany Ben Wallace.
Podle článku jde o první havárii F35-B v této oblasti. Skutečnost, že spadlo do mezinárodních vod, vyvolala obavy, že by Rusko mohlo letadlo získat ze dna, a donutilo tak Británii, aby spěchala s vyzvednutím stíhačky.
Letoun vyvinutý v USA používá tajné radary a senzory, které umožňují F-35 „neviditelně“ létat nepřátelským vzdušným prostorem nadzvukovou rychlostí. Tyto stíhačky mají navíc krátký vzlet a vertikální přistání.
Letoun byl nalezen ve středu odpoledne a na místě pracuje potápěčský tým, který stíhačku střeží, dokud nebude vyzdvižen na hladinu.
Jak poznamenává Daily Mail, havárie tento týden vyvolala řadu otázek ohledně spolehlivosti nejdražší stíhačky ve výzbroji Spojeného království. V tuto chvíli má Velká Británie k dispozici 24 stíhaček F-35B. Očekává se, že v nadcházejících letech Londýn zakoupí 138 dalších stíhaček od americké vojensko-průmyslové korporace Lockheed Martin za 9,1 miliardy liber, z nichž 48 bude dodáno do roku 2025.
V roce 2020 vojenské testy ve Spojených státech odhalily 276 různých poruch v bojovém systému letadla. Existují obavy, že nedostatky v technických systémech, které jsou základem nové generace letadel, povedou k tomu, že nebudou moci správně fungovat.
Příčiny neštěstí jsou však stále neznámé. Podle ministerstva obrany srážka letadla nesouvisela s „nepřátelskými akcemi“. Je třeba poznamenat, že vyšetřování se zaměřilo na dvě verze: technické selhání a lidský faktor.
„Přestože přesnou příčinu nehody určí až vyšetřování, zdá se pravděpodobné, že nehoda byla způsobena poruchou motoru,“ cituje zveřejnění slov kontradmirála Royal Navy, penzionovaný Chris Perry.
Zdroj: dailymail.co.uk