Proti-čínská hysterie začíná dosahovat nového levelu. Od té doby, kdy čínská Huawei sesadila americké firmy z pozice jedničky síťových technologií, zvláště v 5G sítích, běží už dávno vybičovaná hysterie, že vše, co má s touto firmou něco společného je těžkou bezpečnostní hrozbou. (Foto: Wikimedia)
A to i přes posudky orgánů a firem v Německu, které otestovaly, že právě sítě od Huawei splňují ty nejpřísnější bezpečnostní požadavky a nelze do nich proniknout žádnými zadními vrátky. Však také jsou o tom i vtipy, že Američanům na sítích Huawei nejvíce vadí, že jsou příliš bezpečné a nelze je tedy špehovat, jak mají ve zvyku.
Americká hysterie proti Huawei nabyla už takových rozměrů, že kvůli tomu ohrožují celosvětovou automobilovou výrobu. Teď, když automobilky celého světa omezují výrobu, protože nejsou schopny sehnat dost základových desek pro automobilovou elektroniku, se Huawei rozhodla do tohoto odvětví vstoupit a takové desky počala hromadně vyrábět, což je pro světový automobilový průmysl takové záchranné lano. Potřebují k tomu ale spoustu čipů a začali je hromadně vozit z USA.
Na Huawei jsou v USA určité restrikce, že tato firma nesmí od amerických firem nakoupit ty nejšpičkovější čipy používané v různých super-technologiích. Ale obyčejné desky do aut nejsou žádné špičkové technologie a nepotřebují žádné pokročilé čipy. Chtějí jen čipový „brak“ představující technologie z počátku tohoto století. Nic, co by mohla Huawei použít do průlomových technických řešení. Jen tím zaplňovala mezeru na trhu, která vadí celému světu. Ale americký Kongres musel mít i k tomu zasedání a usnesení požadující, aby se jim zakázalo dovážet i takového čipy, které jsou zhruba stejnou komoditou jako brambory. Že to poškodí jen automobilový průmysl a spotřebitele, a nemá šanci se to projevit na závodech o špičkové technologie nebo na bezpečnosti, je úplně jedno.
Ale i takovýto „duchaplný“ způsob „boje za bezpečnost“ technologií pořád bledne proti tomu, co se právě objevilo u nás v Evropské unii. Při narušování až donedávna dost dobrých obchodních vztahů mezi EU a Čínou v poslední době zaujala nejprominentnější místo Litva, která se snad svou proti-čínskou kampaní rozhodla stát se ekonomickým sebevražedným atentátníkem v něčích službách a vede snad agresivnější pro-taiwanskou politiku než Taiwan sám.
Nyní však Litva vynesla „trumf“. Litevské Národní centrum kybernetické bezpečnosti (NKSC) 23. září vydalo zprávu, která naléhá na spotřebitele, aby zahodili své čínské chytré telefony, pokud možno ode všech čínských značek, kvůli rizikům spojeným jak s kybernetickou bezpečností, tak s cenzurou. Tato součást litevského ministerstva obrany NKSC totiž prý zjistila, že do telefonů čínské značky Xiaomi jsou zabudovány nástroje k cenzuře politicky nekorektních výrazů, takže telefon by se nám údajně mohl chovat podobně cenzorsky, jako to známe třeba z Facebooku.
Ta cenzura je prý sice vypnutá, ale lze ji na dálku zapnout, takže kdybyste chtěli svými SMSkami vyjádřit podporu Islamistické lize, tak by vám to prý mohli zapnutím cenzury z Číny zatrhnout. Objevili to prý, i když vypnuté, v telefonech Xiaomi Mi 10T 5G.
Dále se podívejte, čím jste prý ohroženi, že by vám mohli zakázat psát (nejspíš jen čínsky).
Skoro mi to připomíná situaci, jak když jsem kdysi napsal ve Visual Basic for Application funkci s názvem „Sex“, která zjišťovala pohlaví osob podle rodných čísel, a překladač kódu mi ji odmítl zprovoznit, že je chybně, dokud jsem název funkce nezměnil. V pozdějších verzích vývojového prostředí pak byla tato cenzurní ochrana odstraněna.
Zachránci kybernetické bezpečnosti z Litvy však všechny spotřebitele ve své zprávě nabádají, a to nejen v Litvě, aby zahodili svá Xiaomi.
Ale neměli bychom se prý jako uvědomělí euro-občané omezit jen na zahazování Xiaomi. Kromě Xiaomi Mi 10T 5G, který právě bedlivě otestovali, zkusili i Huawei P40 5G3. O OnePlus 8T 5G zatím řeč nebyla, to asi přijde až později. Ovšem samozřejmě, jak jinak, když je to od Huawei, tak jsou jím spotřebitelé také ve své kybernetické bezpečnosti ohroženi.
O tom, co ohrožuje spotřebitele v Huawei po technické stránce, se však dopodrobna nerozepisují. Zda je to třeba skutečnost, že telefon je příliš odolný proti nabourání místními zpravodajskými službami, policií atp., se nic neuvádí.
Náměstek litevského ministra obrany Margiris Abukevicius tedy už spotřebitele vyzývá, aby své mobilní telefony ekologicky odstranili a koupili si nové, které nemají vůbec nic společného s Čínou. Zvláště instituce by to prý neměly opomenout.
„Důrazně doporučujeme, aby státní a veřejné instituce tato zařízení nepoužívaly a plánujeme spustit legislativní proces, který bude regulovat nákupy určitých zařízení pro ministerstva a různé státní orgány,“ tvrdil Abukevicius.
Pro NKSC je prý důležité provést bezpečnostní hodnocení všech 5G mobilních zařízení v zemi a softwaru, který obsahuje. A nic nesprávného od nich kladný technologický kádrový posudek nedostane.
A jakým děsivým hrůzám se vystavujeme, když používáme nesprávné telefony jako Huawei P40 5G? Např. prý to, že Huawei nabízí své aplikace ve své AppGallery. Ač nemohou zatím říci nic špatného o vlastních appkách od Huawei, tak se přes jejich stránku spotřebitel může dostat ke spoustě jiných stránek s nabídkami třetích stran. A některé z těch třetích stran nabízí ke stažení appky, co nesplňují standardy kybernetické bezpečnosti litevského ministerstva obrany, či dokonce se na ně chytá malware a viry. A to se vám určitě nestane, abyste narazili na e-shop či AppStore, kde je k mání kšunt, když budete ty obchody hledat jinde než v reklamách na stránce Huawei.
Možná byste tedy měli hledat prodejce aplikací přes stránku oficiální zastupitelství Taiwanu ve Vilniusu. To byste se pak nejspíš dostali jen k prodejcům aplikací s certifikovanými zadními vrátky pro zpravodajské služby NATO a nebyli byste v kybernetickém ohrožení.
Nebo by možná měla Huawei na svých stránkách zavést podobnou cenzuru inzerce, jako má třeba Facebook. Když jak se povídá na jeho diskusích, zablokoval třeba stránku s prodeji plastových draků, protože jde o „nezákonný obchod se zvířaty“ nebo člověk, co prodával sošku jelena, po roce marných nabídek přišel na to, že je Facebook ukrývá, protože jeho roboti to vyhodnotili také jako nezákonný obchod se zvířaty. Takže i takováto s dobrým úmyslem činěná ochranná opatření s sebou nesou zase jiná rizika. No a samozřejmě, kdyby nějakou reklamu filtroval Huawei, tak by to nepochybně bylo vyhodnoceno strážci kybernetické bezpečnosti před Čínou, jako zase další kybernetická hrozba.