Světla zachycená na marocké obloze před ničivým zemětřesením jsou podobná těm, která byla pozorována v Turecku. (Foto: X)
Po katastrofálním zemětřesení, které v noci na pátek zasáhlo Marrákeš a jeho okolí v Maroku a vyžádalo si přes 2 000 obětí, zůstává svět zachvácen strachem a údivem. Zatímco počet mrtvých stoupá, úřady pátrají po záběrech z bezpečnostních kamer, které zachycují každý okamžik před katastrofou, během ní i po ní.
هنا تقرير فيه عدة تفسيرات لذلك الضوء الذي يظهر خلال الزلازل وخلص التقرير أنه لا يوجد جواب شافٍ حتى الآن.pic.twitter.com/jpmderltH0
— إياد الحمود (@Eyaaaad) September 9, 2023
Nedávná odhalení ukazují, že bezpečnostní kamery v jedné z městských rezidencí zachytily záhadné záblesky modrého světla na obloze přibližně tři minuty před silným zemětřesením. Příčina tohoto jevu zůstává neobjasněna a není známo, zda je předzvěstí blížící se katastrofy.
Nicméně je pozoruhodné, že tyto záblesky nejsou bezprecedentní, neboť byly zdokumentovány jinými bezpečnostními kamerami před ničivým zemětřesením v Turecku na začátku tohoto roku, které si vyžádalo životy 45 000 osob.
Jedna z hypotéz předpokládá, že se tyto záblesky projevují jako reakce na tektonické tlaky, seismickou aktivitu v okolí nebo dokonce na sopečné erupce. Přesná příčina tohoto zvláštního jevu však zůstává nepotvrzena.
Zajímavé je, že záblesky zemětřesení jsou hlášeny již po tisíciletí a s příchodem moderních technologií se podařilo získat více poznatků o tomto jevu.
Tyto světelné atmosférické jevy jsou spojovány se seismickou aktivitou nebo nebeskými událostmi. Neprojevují se vždy, ale objevují se v blízkosti času a epicentra zemětřesení, kde je tektonický tlak na vrcholu.
První zaznamenaný případ zemětřesných světel na kameře pochází z roku 1965 během japonského zemětřesení. Následně byly podobné jevy pozorovány v Číně v roce 2008, v Itálii v roce 2009 a v Mexiku v roce 2017.
Zdroj: jpost.com