Toto odhalení v dokumentu HBO by mohlo způsobit šok na trzích s kryptoměnami i mimo ně. (Foto: Youtube / HBO)

Nový dokumentární film HBO tvrdí, že odhalil pravou identitu pseudonymního tvůrce bitcoinu Satoshiho Nakamota.

Pokud budou jeho závěry všeobecně přijaty, mohlo by toto odhalení způsobit otřesy na světových finančních trzích a dokonce i v amerických prezidentských volbách, vzhledem k tomu, jak si republikánský kandidát a bývalý prezident Donald Trump pěstuje podporu nadšenců pro Bitcoin.

Dokument je nejnovějším dílem Cullena Hobacka nominovaného na cenu Emmy, který sklidil uznání kritiky za svůj seriál „Q: Into the Storm“, který odhalil autory konspirační teorie QAnon. Velké odhalení bude odvysíláno příští středu ve dvě hodiny ráno středoevropského času (v úterý ve 21 hodin našeho času).

Bitcoin se stal finančním fenoménem internetového věku. Od svého vzniku v roce 2009 se tato cenzuře odolná kryptoměna, která existuje na decentralizované účetní knize zvané blockchain, stala uchovatelem hodnoty pro ty, kteří jsou přesvědčeni, že tradiční peníze jsou systematicky znehodnocovány; prostředkem spekulace pro ty, kteří se cítí vyloučeni z běžných finančních trhů; a, což je kritické, oblíbeným platebním prostředkem pro nelegální produkty a služby, jako jsou drogy, kybernetické podvody a nájemné vraždy.

S podporou hlasitých zastánců, jako je Elon Musk, generální ředitel společností Tesla a SpaceX, se rozrostla do bilionové třídy aktiv a získala takový rozsah, že se jí musely zabývat i centrální banky jako potenciálním vyzyvatelem svých vlastních systémů.

Odhalení Satoshiho jako jejího údajného tvůrce proto hrozí vyvolat několik velkých otázek, v neposlední řadě jeho možnou spoluúčast na zločinech, v nichž se objevilo používání bitcoinu. Mohlo by ho to také prosadit jako jednoho z nejbohatších lidí na světě: Odhaduje se, že sám Satoshi ovládá asi 1,1 milionu Bitcoinů, ale není jasné, zda má stále přístup ke kryptografickým klíčům k tomuto bohatství. Pokud by tomu tak bylo, jeho čisté jmění by při současném ocenění dosáhlo 66 miliard dolarů.

Zajímavé je, že s blížícím se datem odvysílání dokumentu se poprvé od roku 2009 aktivovala řada peněženek s vysokou hodnotou ze „Satoshiho éry“.

Podle časopisu Bitcoin Magazine bylo v posledních dvou týdnech z peněženek odčerpáno přibližně 250 bitcoinů – v hodnotě přibližně 15 milionů dolarů při čtvrtečním kurzu bitcoinu 60 754 dolarů za dolar. Mince sice nejsou oficiálně spojeny s peněženkami, které používal Satoshi Nakamoto, ale byly neaktivní od prvních dnů bitcoinu, kdy tato kryptoměna neměla téměř žádnou hodnotu. Tvůrci peněženek by jistě byli Satoshiho prvními spolupracovníky.

Pravá identita Satoshiho Nakamota zůstává jednou z největších záhad posledních let. Po zveřejnění bílé knihy o Bitcoinu 31. října 2008 někdo vystupující pod pseudonymem Satoshi Nakamoto – pracující převážně prostřednictvím diskusních fór a e-mailu – pomohl vyzyvatelskému systému dosáhnout věhlasu tím, že shromáždil podporu skupiny podivínských odborníků na kryptografii a kódování, volně známých jako cypherpunkeři.

V roce 2010 stejná osoba zmizela ze scény a už o ní nikdo nikdy neslyšel. Jeho poslední veřejná komunikace se týkala whistleblowerského webu Wikileaks. Zpráva zněla: „WikiLeaks kopl do vosího hnízda a roj míří k nám… Tímto vyzývám WikiLeaks, aby se nepokoušeli používat Bitcoin. Bitcoin je malá beta komunita v plenkách. Neměli byste šanci získat víc než kapesné a horko, které byste přinesli, by nás v této fázi pravděpodobně zničilo.“

V uplynulých letech se mnozí pokoušeli rozluštit hádanku Satoshiho a neuspěli – prvním významným pokusem byl pokus novinářky Leah McGrath Goodmanové v roce 2014. Za podezřelého označila Japonce Doriana Nakamota, který však toto tvrzení popřel, zatímco ostatní členové komunity zůstali její reportáží nepřesvědčeni.

V roce 2016 se o titul přihlásil australský kryptograf Craig Steven Wright, který byl rok předtím neochotně zveřejněn jako Satoshi v dokumentech uniklých do tisku. Přestože ho podpořili někteří vysoce postavení členové komunity z počátku jeho kampaně, která měla přesvědčit svět, že je tvůrcem Bitcoinu, byla na poslední chvíli torpédována, když nevysvětlitelně neposkytl slíbený důkaz. Jeho agresivní pronásledování každého, kdo ho zpochybnil, žalobami také přidalo pochybnosti o tvrzeních.

Následné soudní procesy dovršily Wrightovu zkázu. V březnu letošního roku rozhodl britský vrchní soud, že Wright není Satoshi Nakamoto. Samozvaný divoch – kterého v jeho případech financoval hazardní magnát Calvin Ayre – nyní čelí obvinění z křivé výpovědi.

Zdroj: politico.eu