Pulzary vysílající pravidelné pulzy elektromagnetického záření patří k nejzajímavějším objektům ve vesmíru. Jedná se o pozůstatky hvězd, které ukončily svůj život mohutnou explozí supernovy. (Foto: Flickr)
Debatu mezi vědci nyní vyvolal pulsar Vela. Ten vyslal směrem k Zemi vlnu nejsilnějšího gama záření, jaké kdy bylo v historii pozorování pulsarů zaznamenáno.
Záření bylo objeveno na observatoři H.E.S.S. v Namibii a popsáno ve studii publikované tento týden v odborném časopise Nature Astronomy.
Energie záření dosáhla 20 teraelektronvoltů, což je zhruba desetimiliardový násobek množství energie ve viditelném světle, které k nám mimo jiné vyzařuje Slunce.
Pulsar Vela se otáčí přibližně jedenáctkrát za sekundu a vědci již dříve pozorovali jeho záření. Nyní však zaznamenali paprsky s 200krát větší energií, než jakou u tohoto objektu detekovali dříve.
„Tento výsledek zpochybňuje naše dosavadní znalosti o pulsarech a vyžaduje přehodnocení způsobu fungování těchto přírodních urychlovačů částic,“ říká hlavní autor studie Arache Djannati-Atai pro časopis Space.
Vela je podle něj pro astronomy klíčovým objektem, protože se nachází poměrně blízko nás z kosmického hlediska. A až dosud vykazovala pro pulsar poměrně běžné vlastnosti.
I když některé teoretické předpovědi naznačovaly, že by mohl vysílat paprsky v rozsahu teraelektronvoltů, nikdo netušil, že se mu podaří zaznamenat tak neuvěřitelnou hodnotu.
Zdroj: space.com