V minulosti došlo k takovým námořním nehodám, které přesahovaly lidské schopnosti domyslet následky nešťastné katastrofy. (Foto: Flickr)
Příčiny každé nehody mohly být různé a důvodů mohlo být mnoho, ale následky byly vždy drastické. V obrovském seznamu takových katastrof se katastrofa v Kursku umístila na samém vrcholu.
Příběh katastrofy
Ruská ponorka Kursk dostala své jméno podle města Kursk, kde se odehrála bitva u Kurska. Tato bitva, která se odehrála v roce 1943, je považována za největší válečný konflikt z hlediska použitých armádních bojových tanků.
Důležitost a potřeba pochopit katastrofu ponorky Kursk není dána pouze neštěstím, ke kterému došlo, ale také samotnou povahou tohoto námořního plavidla a teoriemi, které následovaly po jeho potopení v Barentsově moři 12. srpna 2000 v 11.28 hodin místního ruského času.
Ponorka Kursk byla jadernou ponorkou a z pohledu slábnoucí ruské armády byl její význam pro potvrzení ruské dominance v oblasti jaderné síly obrovský. Avšak to, co mělo být rutinním vojenským cvičením, se změnilo v nejhorší noční můru pro členy vysoce sofistikované ruské ponorky, zařazené do kádru K-141, která explodovala a zahynula v hlubokém modrém moři, přičemž zahynuli všichni na palubě.
Po této události se objevily různé teorie, které lze uvést takto:
- Ruská vláda a vojenští představitelé vyslovili domněnku, že se ponorka Kursk srazila s americkou ponorkou, což způsobilo explozi dvojitě natlakovaného trupu ponorky. Zatímco celková teorie o srážce byla přijata, američtí představitelé odmítli přijmout obvinění, že za srážku je odpovědná americká ponorka, přestože se v blízkosti Kursku nacházelo několik amerických ponorek.
- Druhá předložená teorie hovořila o tom, že ponorka narazila na mořské dno, což způsobilo explozi zbraní uložených uvnitř ponorky, což vedlo ke ztrátám mamutích rozměrů.
Today is the 22nd anniversary of the destruction of the Russian Kursk missile system by the American Memphis submarine pic.twitter.com/MlkG7geRW5
— Sarra-El Sar Kissati (@bite4309) August 12, 2022
Nejkonkrétnější a nejlépe podloženou teorií je však teorie o použití nekvalitního hnacího paliva v torpédu ponorky, které vyvolalo výbuch v době, kdy probíhaly běžné imitační vojenské aktivity. Za hlavního viníka bylo považováno použití peroxidu vodíku v torpédu obsaženém v ponorce, které spustilo výbuch vedoucí k další explozi ještě větších rozměrů. V této souvislosti je třeba poznamenat, že britské námořnictvo zakázalo používat peroxid vodíku jako kapalné pohonné palivo kvůli jeho vysoké hořlavosti a těkavosti.
Shoda ohledně časové linie nehody, podle ostatních vojenských plavidel v oblasti, se však ustálila na dvou explozích, k nimž došlo v časovém rozmezí dvou minut mezi nimi. Dopad obou výbuchů se pohyboval v rozmezí síly trinitrotoluenu (TNT), přičemž první výbuch uvolnil přibližně 100-250 kg síly TNT a druhý uvolnil přibližně 3-7 tun síly TNT.
Při měření na Richterově stupnici dosáhla hustota prvního výbuchu hodnoty 2,2, zatímco druhý výbuch měl hustotu asi 3,5 až 4,4. Když ponorka explodovala, 95 členů ze 118členné posádky zemřelo okamžitě, zatímco zbývajících 23 bojovalo o život téměř 24 hodin ve vnitřní místnosti, než podlehlo děsivé smrti.
Síla a dopad výbuchů na ponorku na delší dobu vyvolaly obavy z hrozící jaderné katastrofy. Tyto obavy však byly brzy zažehnány, protože se zjistilo, že na ponorce neprobíhá žádná abnormální jaderná činnost a že jaderné reaktory na ponorce jsou odstaveny.
Nejvíce zarážejícím faktorem incidentu je skutečnost, že ruští představitelé stále odmítali přijmout vážnost situace a s arogancí se vyhýbali zahraniční záchranné pomoci, která přišla ze Spojeného království a Spojených států. Toto naprosté odmítnutí přijmout tolik potřebnou pomoc, která mohla zachránit 23 životů na palubě lodi, vykreslilo ruskou vládu v naprosto špatném světle.
Když ruská vláda nakonec ustoupila a pět dní po nehodě povolila zahraniční záchrannou pomoc, bylo pro posádku ponorky Kursk už příliš pozdě. Všech 118 jejích členů zahynulo. Svým způsobem byla jejich smrt docela dojemná, protože tito muži často odcházeli, aniž by za své obětavé námořní služby dostali řádný plat. Ve snaze dosáhnout kdysi dosaženého piedestalu vojenské nadřazenosti a nechtěné hrdosti byly obětovány nevinné životy. Ponorka byla nakonec zachráněna a její zbytky byly vyzdviženy při nizozemské operaci uskutečněné v roce 2001. Ze 118 mrtvých byla vyzvednuta těla 115 členů, což rodinám mrtvé posádky poskytlo tolik potřebnou útěchu.
Od katastrofy Kursku uplynulo více než deset let. Lidé na celém světě možná na ponorku Kursk zapomněli, ale pro rodiče a další blízké na palubě ponorky by to bylo datum, na které se nikdy nedá zapomenout. Ponorka Kursk a její posádka možná navždy odešly, ale myšlenka na to, zda bylo možné katastrofě zabránit, bude navždy přetrvávat.
Zdroj: marineinsight.com