Ministryně financí Janet Yellenová v neděli prohlásila, že podle jejího názoru zůstanou některé sankce uvalené na Rusko i v případě, že Moskva dosáhne mírové dohody s Kyjevem, což ukazuje, že USA chtějí dlouhodobě vyvíjet tlak na ruskou ekonomiku. (Foto: Flickr)

Poté, co Rusko oznámilo, že se stahuje z Chersonu, se začalo více hovořit o zahájení jednání o ukončení bojů na Ukrajině. Yellenová uvedla, že i když je možná určitá „úprava“ sankcí, USA budou chtít tlak na Rusko udržet.

„Předpokládám, že v kontextu nějaké mírové dohody je úprava sankcí možná a mohla by být vhodná,“ řekla Yellenová v Indonésii, kde se účastní summitu G20. „Vzhledem k tomu, co se stalo, bychom pravděpodobně měli pocit, že by některé sankce měly zůstat v platnosti.“

Sankční kampaň proti Rusku vedená Spojenými státy se Západu do značné míry vymstila, Evropa se potýká s prudkým růstem cen energií, zatímco zisky Moskvy z těžby ropy překročily úroveň vyšší než před válkou. Ve snaze omezit ruské zisky vedla Yellenová skupinu G7 k zavedení cenového stropu na ruskou ropu, který by měl vstoupit v platnost v prosinci.

Cenový strop by mohl Západ poškodit ještě více, protože vyžaduje spolupráci Ruska a jeho odběratelů, a pokud Moskva odpoví snížením produkce, mohly by světové ceny ropy prudce vzrůst.

Yellenová si zřejmě uvědomila některé problémy s tímto plánem a v pátek připustila, že Indie může nadále nakupovat ruskou ropu za jakoukoli cenu.

Rusko přislíbilo odvetu a uvedlo, že nebude prodávat ropu žádným zemím, které se pokusí zavést cenové limity. Yellenová v neděli uvedla, že neví, co Rusové udělají. „Je těžké vědět, jaká bude ruská reakce. Nemyslím si, že si opravdu mohou dovolit uzavřít velké množství ropy. Potřebují příjmy,“ řekla.

Zdroj: antiwar.com