Uprostřed jinak všedního slyšení v Kongresu 9. července učinila americká ministryně financí Janet Yellenová mimořádné přiznání. Jellenová prohlásila: „De-dolarizace je nyní její největší obavou.“ (Foto: Flickr)
„Čím více sankcí USA uvalí, tím více zemí (BRICS) bude hledat způsoby finančních transakcí, které nezahrnují americký dolar.“
Ačkoli to pro mnohé může znít jako samozřejmost, je to výrazný obrat u americké ekonomické carevny, která dlouho popírala, že by dolaru hrozilo, že kvůli sankcím nebo jiným chybným politickým krokům ztratí status dominantní rezervní měny. V březnu 2022 například Yellenová řekla: „Nemyslím si, že dolar má nějakou vážnou konkurenci, a je nepravděpodobné, že by ji ještě dlouho měl.“
Bývalá předsedkyně Federálního rezervního systému poznamenala, že „když se zamyslíte nad tím, co dělá dolar rezervní měnou, je to skutečnost, že máme nejhlubší a nejlikvidnější kapitálové trhy ze všech zemí na světě. Státní cenné papíry jsou bezpečné, zabezpečené a nesmírně likvidní. Máme dobře fungující hospodářský a finanční systém a právní stát. Skutečně neexistuje žádná jiná měna, která by s ní mohla soupeřit jako rezervní měna.“
Jaký to byl rozdíl za dva roky. Obavy z „vyzbrojení“ dolaru vedou země globálního Jihu k tomu, že se stále naléhavěji snaží najít alternativu.
A dvě dynamiky ve Washingtonu tuto dynamiku v reálném čase urychlují. Jedním z nich je státní dluh USA, který se řítí k hranici 35 bilionů USD. Druhým je stále více z řetězu utržený volební cyklus v USA, jaký globální investoři ještě nezažili.
Donald Trump již telegrafuje minimálně 60% cla na veškeré čínské zboží. Bývalý americký prezident hrozí 100% daní na všechny automobily dovážené do USA. To nutí bojovný Bílý dům Joea Bidena, aby Trumpa v oblasti obchodu přetrumfnul vlastní obchodní válkou s Čínou.
K tomu se přidává nejistota, zda bude Biden vůbec kandidátem Demokratické strany. Po katastrofální debatě s Trumpem z 27. června se množí otázky ohledně jeho kognitivního zdraví.
S tím, jak se zvyšují šance na vznik Bílého domu Trump 2.0, je Asie – zatímco se obává, že Trump může dostat další šanci na některé kontroverzní body ze svého seznamu přání na období 2017-2021 – náhle konfrontována s herním plánem „Projekt 2025“, který vypracovali jeho náhradníci.
V 900stránkovém schématu „Projekt 2025“ vytvořeném nadací Heritage Foundation se hovoří o zrušení Federálního rezervního systému a návratu k měně kryté zlatem.
Trump v minulosti naznačil, že by mohl nesplácet americký dluh, devalvovat dolar a třást se na spojence, kteří hostí americké vojáky – například Japonsko a Jižní Koreu -, aby získali peníze na ochranu.
I v případě, že volby 5. listopadu prohraje, bude Trump téměř jistě tvrdit, že došlo k podvodu. Už nyní se Trump a jeho přední spojenci odmítají zavázat k tomu, že se s prohrou smíří, což prakticky zajišťuje další vzpouru v Kapitolu podobnou té z 6. ledna 2021.
Zdroj: es.com