USA spěchají, aby jejich astronauti do roku 2024 opět přistáli na Měsíci, ale takový spěch může pro Rusko přinést výhody, uvádí The Wall Street Journal. (Foto: Wikimedia)

Někteří úředníci nabízejí ke splnění lhůt vyjednávání s partnery o ISS. V tomto případě budou Spojené státy pokračovat v investování do ruských kosmických programů, zatímco mají mnohem úspěšnější alternativu – komerční spuštění raket Ilona Mask, které lze snadno přizpůsobit letům na Měsíc, uvádí článek.

Národní letecká a kosmická správa NASA usilovně pracuje na dosažení cíle Trumpovy administartivy, kterým je dopravit americké astronauty zpět na Měsíc do roku 2024. Podle amerických novin The Wall Street Journal však může tento spěch prospět Rusku.

K dodržení termínů chtějí někteří funkcionáři uzavřít dohody s americkými partnery o Mezinárodní vesmírné stanici a dohodnout se s nimi na účasti na projektu navrhované lunární orbitální stanice. Kanada, Japonsko a Evropané by neměli být problémem.

Naopak, Rusko nejen že pracuje s Čínou na lunárních projektech, ale také čelí různým obtížím, od záhadných děr v segmentu ISS až po selhání kosmického systému Sojuz.

Přesto ruská kosmická agentura Roskosmos doufá, že se do projektu zapojí a nabídne výstavbu vzduchového uzávěru a poskytne také možnost spuštění zálohy.

Otázkou zůstává, zda to Roskosmos dokáže bez amerických dotací, zdůrazňuje se v článku. V každém případě ruská účast připraví cestu pro vytvoření stálé základny na Měsíci – možná ve spolupráci s Čínou, uvádí článek.

Jakákoli ruská raketa schopná vypustit kosmickou loď s posádkou na měsíční orbitu bude také schopna dopravit přistávací plochu na povrch Měsíce.

Podle The Wall Street Journal by ruská lunární základna bránila nadřazenosti Spojených států a jejich spojenců v lunárním programu a ztěžovala by založení obchodního prostoru příznivého pro svobodné podnikání.

Čím déle trvá, než Rusko a Čína přistanou na Měsíci a upevní své pozice, tím snazší bude pro USA, aby si stanovily své zájmy na Měsíci a nakonec v dalších částech sluneční soustavy.

Někteří z administrativy a byrokratického aparátu se obávají, že pokud budou vyloučeni z programu pro vytvoření lunárního vzduchového uzávěru, Rusko bude reagovat tím, že omezí nebo přestane plnit svou roli s ohledem na práci ISS na oběžné dráze Země.

Nyní prodávají místa NASA v kapslích Sojuz za více než 60 milionů dolarů za let. Na začátku roku 2020 však Spojené státy očekávají, že obnoví vlastní schopnost vysílat astronauty do ISS, kterou ztratily po ukončení programu kosmických raket v roce 2011.

Od počátku 90. let ignoruje NASA své tradiční pravidlo „bez výměny finančních prostředků“ týkající se mezinárodních dohod o vesmírné spolupráci.

Ze zdánlivě opodstatněných strategických důvodů Spojené státy dotovaly moskevské kosmické aktivity, nejprve v letech 1994–1998 v rámci projektu Mir - Shuttle, a nyní investováním do ISS a letů Sojuz, jakož i na nákup raketových motorů. RD-180 pro vybavení startovacího rakety Atlas-5.

Chce Amerika pokračovat ve stejném duchu? Tyto procesy nijak nepomohly k posílení ruské dobré vůle a možná způsobily více problémů, než přinášejí výhody, zejména pokud prezident Vladimir Putin využije hrozby, že opustí americké astronauty na Zemi, zdůrazňují americké noviny. NASA nepotřebuje ruskou technologii

Aby se dostala na Měsíc, NASA vyvíjí rozsáhlý vesmírný komplex a kapsli Orion. NASA se však nemůže dopustit podobných chyb jako s raketoplánem, který byl po dvě desetiletí jediný způsob, jak Spojené státy posílaly lidi do vesmíru.

Naštěstí společnost Ilona Mask SpaceX staví raketu, kterou lze snadno přizpůsobit k letu na Měsíc. "Komerční americká raketa je mnohem lepší alternativou, než co Rusové nabízejí," uzavírá The Wall Street Journal.

Zdroj: pz.cz, wsj.com