V úterý, kdy Američané míří k volebním urnám v těsném souboji o to, kdo bude příštím prezidentem, zveřejnil server WikiLeaks pět velkých otázek pro potenciální budoucí Trumpovu administrativu. (Foto: Flickr / ilsutrační)

Když v roce 2016 Trump porazil bývalou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou, mnozí z Trumpovy základny a jeho nejzarytějších příznivců vkládali velké naděje, že skutečně „vysuší bažinu ‚ a zároveň zcela změní zahraniční politiku USA v opozici vůči neokonzervativcům, včetně ukončení ‘věčných válek“ na Blízkém východě. Koneckonců byl prvním kandidátem GOP v historii, který zavrhl rozhodnutí republikána George Bushe napadnout v roce 2003 Irák. A později jako prezident označil válku v Iráku za „jediné nejhorší rozhodnutí, jaké kdy bylo učiněno“.

Tyto velké naděje se však změnily ve zklamání, když Trump ochotně přivedl do své administrativy některé z těch samých neokonů, kteří jsou již dlouho součástí problému, nebo pravděpodobně ti, kteří jsou samotným jádrem výměny, neboli washingtonského blobu. Do vlivných pozic dosadil lidi jako John Bolton, Mike Pompeo, William Barr a Elliott Abrams

Samozřejmě, jak Trump sám nyní plně ví, tito úředníci udělali mnoho pro to, aby sabotovali jakékoli upřímné úsilí administrativy ve věcech, jako je stažení amerických vojsk ze Sýrie, a nakonec se obrátili proti němu.

Trumpovi příznivci také ještě v roce 2016 vkládali velké naděje do toho, že omilostní Juliana Assange a Edwarda Snowdena, a také odtajní všechny záznamy týkající se falešné kauzy „Russiagate“, kterou vymyslela kampaň Clintonové spolu se spojenci Hillary z hlubokého státu.

Nic z toho se bohužel nestalo, protože do značné míry „bažina“ se v Trumpově Bílém domě rychle dobře zabydlela. Mnozí se stali „vnitřními nepřáteli“ administrativy a po odchodu psali knihy a jezdili na přednášková turné, kde se hlavním tématem stalo očerňování Trumpova vedení a útoky na něj jako na člověka.

S ohledem na to všechno WikiLeaks veřejně zveřejnil následující otázky pro Trumpa, předvídající jeho možný návrat do Bílého domu…

* * *

1. Jak se vypořádáte s takzvanými „vlky z hlubokého státu v kloboucích MAGA “, kteří krouží kolem vašeho přechodného týmu a vydávají se za MAGA, aby získali vlivné pozice v budoucí Trumpově administrativě? Koneckonců, personál je politika.

2. Ve své předchozí administrativě jste jmenoval osobnosti jako Mike Pompeo, John Bolton, William Barr (bývalý člen CIA), Robert O’Brien, Nikki Haleyová a Elliott Abrams, které často oponovaly vaší rétorice „America First“, zejména v oblasti zahraniční politiky a svobody slova. Můžete v případě svého opětovného zvolení ujistit, že tyto osoby nebo další, jako jsou Tom Cotton a Marco Rubio – oba financovaní zbrojními společnostmi – nebudou zastávat pozice ve vaší administrativě?

3. Mnozí z těchto jednotlivců se nejen stavěli proti Vaší politice, ale aktivně proti Vám pracovali a dokonce se postavili za Vaše trestní stíhání. Například Mike Pompeo vás obvinil z uchovávání tajných dokumentů a naznačil, že tím ohrožujete americké vojáky. Také nařídil CIA, aby vypracovala plány na zavraždění Juliana Assange, potlačil zveřejnění spisů JFK na žádost CIA a prohlásil, že „v CIA neexistuje žádný deep state“. Jaký je váš postoj k těm, kteří podporu MAGA pouze předstírají?

4. Mnozí z těchto bývalých úředníků nyní vydělávají a mají značné zisky z lobbování pro zbrojní společnosti, banky a zahraniční korporace. Pompeo například založil společnost American Global Strategies, která radí zbrojním firmám, připojil se k izraelské dezinformační a cenzurní společnosti Cyabra a zaujal pozice v japonské ocelářské firmě Nippon Steel (lobbuje za zvýšení dovozu zahraniční oceli do USA) a ve zbrojní společnosti DYNE Maritime (usiluje o zakázky spojené s AUKUSem). Dokonce založil vlastní vojensko-průmyslovou investiční banku Impact Investments a stejně jako Hunter Biden se stal členem správní rady ukrajinské společnosti Kievstar, přestože mu chyběly příslušné zkušenosti. Pompeův případ je sice extrémní, ale podobně lukrativní funkce mají i jiní. Zakážete jmenování těch, kteří jsou finančně motivováni k rozpoutávání válek nebo zvyšování masového dohledu a cenzury?

5. Rostoucí frakce uvnitř Republikánské strany a mezi nezávislými prosazuje zahraniční politiku, která by se méně řídila vlivem CIA a zisky zbrojního průmyslu. Osobnosti jako Robert F. Kennedy Jr. a Tulsi Gabbardová vyzývají ke zvýšení dohledu nad CIA a omezení zahraničních intervencí.

Personál je však politika. Budou se zasvěcenci z „bažin“ vlichocovat do vlivných funkcí a převezmou kontrolu nad vaší administrativou, čímž se MAGA omezí na pouhou rétoriku?