Vzhledem k tomu, že míra očkování v chudších zemích výrazně zaostává za vyspělými zeměmi, zopakoval generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus 8. září svou výzvu k pozastavení aplikace posilovacích dávek očkování. (Foto: Flickr)
Tedros Adhanom Ghebreyesus se vyslovil v tom smyslu, že před měsícem vyzval ke globálnímu moratoriu na pozastavení aplikace posilovacích dávek očkování do konce září, aby mohly být očkovány rizikové skupiny po celém světě, které dosud nedostaly ani první dávku vakcíny. Od té doby se ale globální situace příliš nezměnila.
Nyní doufá v pozastavení aplikace posilovacích dávek očkování do konce tohoto roku, nebo alespoň poté, co každá země naočkuje „40 % populace“.
Podle údajů WHO bylo ve světě naočkováno 5,6 miliardy dávek vakcín, ale 80 % z nich bylo podáno v zemích se středními a vysokými příjmy. Chudší země jako Haiti a Kongo naočkovaly pouze 0,1 procenta populace.
Tedros Adhanom Ghebreyesus poukázal na to, že to není chyba zemí s nízkými příjmy, ale že výrobci očkovacích látek upřednostňují provádění dohod s bohatými zeměmi, což má za následek nedostatečný přístup k očkovacím látkám v zemích s nízkými příjmy.
Země s vysokými příjmy dříve slíbily darovat více než 1 miliardu dávek vakcín, ale realizovaly pouze necelých 15 % z toho. Tedros Adhanom Ghebreyesus vyzval ke spravedlivému rozdělování vakcín místo upřednostňování nejbohatších zemí.
„Nebudu mlčet, když společnosti a země, které kontrolují celosvětové dodávky očkovacích látek, věří, že chudí lidé ve světě by se měli spokojit se „zbývajícími očkovacími látkami“.
Zdroj: who.int