Spojené státy americké, Česká republika a 12 dalších zemí ve společném prohlášení vyjádřily jisté „znepokojení“ ohledně odborné zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO), která pojednávala o původu koronaviru. (Foto: Flickr)
„Vyjadřujeme společné znepokojení ohledně nedávné studie vypracované WHO v Číně. Zároveň zdůrazňujeme, že je důležité spolupracovat v zájmu vývoje a použití rychlého, účinného, transparentního, vědecky podloženého a nezávislého mechanismu pro mezinárodní hodnocení takových ohnisek neznámého původu v budoucnu,“ stálo v prohlášení, jehož text zveřejnil americké ministerstvo zahraničí.
V dokumentu také stojí, že země, které jej podepsaly, podporují transparentní a nezávislé vyšetřování původu nového koronaviru, do kterého nemají v úmyslu zasahovat nebo na něj vyvíjet nepatřičný vliv.
„V případě, že dojde k vážnému propuknutí neznámého patogenu s pandemickým potenciálem, je zásadní rychlé nezávislé expertní posouzení, abychom mohli lépe připravit naše pracovníky, naše zdravotnické instituce, náš průmysl a naše vlády na lepší a úspěšnější reakci na takové ohnisko, a tím zabránit budoucí pandemii,“ uvádí se.
Jak již bylo uvedeno, k tomuto prohlášení se kromě USA přidala také Česká republika, ale i Austrálie, Kanada, Dánsko, Estonsko, Izrael, Japonsko, Litva, Lotyšsko, Norsko, Jižní Korea, Slovinsko a Velká Británie.
Reakce Bílého domu
Za zmínku stojí také to, jak se k celé věci staví USA. Bílý dům se totiž prostřednictvím své mluvčí Jen Psakiové nechal slyšet, že zpráva Světové zdravotnické organizace neobjasnila původ covidu-19.
„Naši odborníci se obávají, že neexistuje žádná další podpora pro jakoukoli hypotézu. Nepřiblížili jsme se k pochopení nebo k většímu poznání, ve srovnání s tím, co bylo známo před šesti až devíti měsíci, pokud jde o původ koronaviru. Také nebyly poskytnuty žádné pokyny ani rady, jak bychom něčemu takovému měli v budoucnu zabránit, což je nutné,“ prohlásila Psakiová.
Kromě toho dotyčná obvinila Čínu z netransparenstnosti, pokud jde o původ viru. „Nebyli transparentní, neposkytli údaje. Rozhodně to nemůžeme nazývat spoluprací,“ poznamenala.
Pompeo obvinil WHO z dezinformací
Pokud jde o danou zprávu WHO, nelze opomenout ani to, že bývalý americký ministr zahraničí Mike Pompeo na svém Twitteru tuto zprávu zkritizoval a její autory obvinil z podpory čínské „dezinformační kampaně“.
„Proto jsem doporučil, aby USA odešlo z WHO,“ dodal k věci dotyčný.
Podle diplomata je nejpravděpodobnějším zdrojem covidu-19 Virologický ústav ve Wu-chanu. Pompeo také vyslovil přesvědčení, že šéf WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, mohl spolupracovat s prezidentem Čínské lidové republiky Si Ťin-pchingem, aby údajně pomohl čínskému vůdci skrýt pravdu o šíření viru. Bývalý ministr zahraničí USA však neposkytl žádné důkazy o tomto „spiknutí“ mezi zmiňovanými muži.
Nejnovější zpráva WHO
Zmiňme, že Světová zdravotnická organizace (WHO) v úterý 30. března zveřejnila úplnou verzi zprávy mezinárodní skupiny odborníků organizace o návštěvě čínského města Wu-chan za účelem zjištění původu koronaviru, v níž označila únik covidu-19 z laboratoře za „velmi málo pravděpodobnou verzi“.
„Laboratorní původ pandemie je považován za velmi málo pravděpodobný,“ uvádí se ve zprávě.
Mezinárodní skupina odborníků WHO byla v Číně od 14. ledna téměř měsíc a prováděla společný výzkum s čínskými odborníky za účelem zjištění původu covidu-19. Odborníkům WHO se podařilo navštívit Wu-chanský virologický institut, včetně maximálně izolované laboratoře BSL-4, s níž byly spojeny fámy o údajném úniku viru nebo možném umělém původu covidu-19, dále pak nemocnici, trh s mořskými plody Chua-nan a také Centrum kontroly a prevence nemocí.
Zdroj: snews.com