Vesmírný dalekohled NASA James Webb Space Telescope (JWST) za 10 miliard dolarů umožnil ještě hlubší pohled do vesmíru a odhalil nejjasnější pohled na Přízračnou galaxii, známou spíše jako M74, která se nachází asi 32 milionů světelných let od Země. (Foto: NASA)

„Webbův ostrý zrak odhalil jemná vlákna plynu a prachu ve velkolepých spirálních ramenech galaxie M74, která se vinou směrem ven ze středu snímku. Nedostatek plynu v jaderné oblasti také umožňuje nezakrytý pohled na jadernou hvězdokupu v centru galaxie,“ napsaly NASA a ESA ve svém prohlášení.

Kombinací dat z Hubbleova vesmírného dalekohledu a pozemních observatoří daly obě vesmírné agentury dohromady křišťálově čistý pohled na Přízračnou galaxii.

Přízračná galaxie byla významným předmětem zájmu astronomů, kteří studovali původ a strukturu galaktických spirál. Nová sonda s infračervenou technologií umožňuje astronomům „přesně určit oblasti tvorby hvězd v galaxiích, přesně změřit hmotnosti a stáří hvězdokup a získat poznatky o povaze malých zrnek prachu unášených mezihvězdným prostorem,“ uvedly NASA a ESA.

„Nyní máme širší (a ještě krásnější!) představu o galaxii M74!“

Foto: Esawebb
Foto: Esawebb

„Tyto pohledy Hubblea a NASA Webb ukazují sílu pozorování v různých vlnových délkách. Hubbleův optický pohled zvýrazňuje starší hvězdy poblíž středu a mladší, modřejší hvězdy ve spirálních ramenech,“ uvedla NASA tento týden na Twitteru.

V červenci NASA zveřejnila první snímky nálezů JWST od vypuštění sondy do hlubokého vesmíru v prosinci loňského roku. Ačkoli je JWST stále v provozu, byl již zasažen drobnými meteoroidy, které způsobily značné neopravitelné poškození infračervené technologie plavidla.

Zdroj: Kombinací dat z Hubbleova vesmírného dalekohledu a pozemních observatoří daly obě vesmírné agentury dohromady křišťálově čistý pohled na Přízračnou galaxii.

Zdroj: esawebb.org