Před největším německým námořním přístavem, známým jako hamburský přístav, se hromadí desítky kontejnerových lodí. (Foto: Flickr)
Je to třetí nejvytíženější přístav v Evropě a patnáctý největší na světě a příští týden by se mohl ocitnout v chaosu, protože by zde mohli stávkovat přístavní dělníci.
Podle německého listu Die Welt se přetížení hamburského přístavu zhoršuje a kontejnerové lodě musí čekat dva týdny, než do přístavu vplují.
„Čekací doby jsou neuspokojivé,“ uvedl mluvčí přepravní společnosti Hapag-Lloyd s odkazem na Hamburk.
Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA), přední evropská přístavní a dopravní logistická společnost, uvedla, že důvodem rostoucího přetížení je zpomalení zpracování kontejnerů, zejména dovoz z Dálného východu, který není dostatečně rychle přepravován kamiony a vlaky.
Kromě přetížení odhaduje Kielský institut pro ekonomický výzkum, že v přístavu uvíznou přibližně 2 % celosvětového kontejnerového nákladu. Rostou také obavy, že by přístavní dělníci mohli být připraveni stávkovat.
„Od příštího úterý by mohly nastat další problémy. Mnozí počítají s tím, že by pak dokaři mohli zahájit stávku, aby zvýšili tlak na probíhající jednání o mzdách. Další kolo vyjednávání je naplánováno na 10. června, ale mírový závazek již vypršel,“ uvedl Die Welt.
Podle odborového svazu Verdi services by stávka mohla začít příští úterý. Naposledy zasáhly stávky Hamburk koncem 70. let, tedy v době, kdy svět trpěl katastrofální stagflací, podobnou dnešní ekonomické situaci.
Jeden z rejdařů řekl německým novinám Hamburger Abendblatt: „Jestli k tomu dojde, budeme mít v Hamburku super krach.“
Načasování navrhované stávky přístavních dělníků přichází v době, kdy spotřebitelské ceny v největší evropské ekonomice minulý měsíc meziročně vzrostly o 8,7 % (nejvíce od počátku měsíčních statistik v roce 1963).
Tlak na domácnosti zdaleka nekončí, protože spotřebitelé platí rekordní ceny za pohonné hmoty a potraviny a účty za elektřinu. Inflace se pro domácnosti jen zhoršuje, protože země by se mohla ocitnout na pokraji recese.
Zdroj: welt.de