Výsledek německého experimentu, kde lidem dávali peníze zdarma

Německo provedlo velký experiment: dalo lidem 1 200 eur měsíčně bez jakýchkoli závazků a sledovalo, zda se z nich stanou gaučáci. (Foto: Depositphoto)
Během tří let dostalo peníze 122 lidí. A hádejte co?
Pracovali dál na plný úvazek – stejně jako lidé, kteří nedostali nic. Ukázalo se, že peníze zdarma z nich neudělaly líné skřítky. Ve skutečnosti jim pomohly.
Cítili se šťastnější, bez paniky změnili práci, vrátili se do školy a říkali, že život konečně za něco stojí.
Takže ano, peníze zdarma nezničily pracovní morálku – jenom zabily stres z toho, že jsou bez peněz.
Studie se zaměřila na lidi ve věku 21 až 40 let, kteří žili sami a již vydělávali mezi 1 100 eury (cca 1 250 Kč) a 2 600 eury (2 950 Kč) měsíčně. Peníze navíc získané v rámci studie mohli použít na cokoli, co chtěli.
Jedinou podmínkou bylo, že po dobu tří let museli každých šest měsíců vyplnit dotazník, který se dotazoval na různé oblasti jejich života, včetně finanční situace, pracovních návyků, duševní pohody a společenské angažovanosti.
Existují podobné experimenty, které testují proveditelnost univerzálního základního příjmu, jako například ten, který odstartoval v roce 2019 v kalifornském Stocktonu a v jehož rámci se vyplácelo 500 dolarů měsíčně.
Vědci tehdy uvedli, že by to mohlo mít „hluboký“ dopad na veřejné zdraví. V Evropě tato myšlenka získala na síle během pandemie Covid-19. Podle jedné studie Oxfordské univerzity se 71 % Evropanů v roce 2020 vyslovilo pro zavedení všeobecného základního příjmu.
Zdroj: Slashdot