Parlamentní vyšetřování krachu banky Credit Suisse bude podle dokumentu parlamentního výboru 50 let utajeno, což vyvolalo obavy švýcarských historiků. (Foto: Wikimedia)

Dokument znamená, že vyšetřovací komise předá své spisy švýcarskému federálnímu archivu po delší době, než je obvyklých 30 let, aby byla zajištěna vysoká úroveň důvěrnosti vyšetřování, které vyvolalo obrovský zájem veřejnosti.

Vyšetřování se zaměří na činnost švýcarské vlády, finančního regulátora a centrální banky v období před březnovým nouzovým převzetím Credit Suisse bankou UBS.

Jde teprve o páté vyšetřování svého druhu v novodobé historii země a výbor zákonodárců, který ho vede, má rozsáhlé pravomoci předvolat švýcarský kabinet, ministerstvo financí a další státní orgány.

„Po ukončení vyšetřování budou spisy předány federálnímu archivu a budou podléhat prodloužené ochranné lhůtě 50 let,“ uvedl výbor ve strategickém dokumentu, v němž nastínil svou komunikační politiku.

Švýcarský parlament se v sobotu odmítl vyjádřit poté, co o požadavku padesátileté lhůty poprvé informoval list Aargauer Zeitung.

Švýcarská historická společnost vyjádřila nad délkou doby znepokojení a její předseda Sacha Zala napsal dopis šéfce komise Isabelle Chassotové, zákonodárkyni z horní komory švýcarského parlamentu.

Zdůraznil také, že je důležité, aby Credit Suisse otevřela historikům své vlastní archivy.

Pokud by badatelé chtěli vědecky zkoumat bankovní krizi v roce 2023, přístup ke spisům CS by byl neocenitelný,“ napsal Zala podle novin.

„V ideálním případě by mělo být možné archiv zajistit a zpřístupnit po uplynutí příslušné ochranné lhůty a v případě potřeby za podmínek historického výzkumu,“ dodal.

Výbor se ve čtvrtek sešel na svém prvním řádném zasedání v Bernu, kde zdůraznil důvěrnost svého jednání, jehož součástí mohou být i rozhovory s bankéři.

Možné tresty za porušení této důvěrnosti sahaly od zákazu vystoupení na výboru až po zákaz činnosti na šest měsíců až tři roky vězení a pokuty.

„Všechny osoby, které se účastní jednání a výslechů, podléhají povinnosti mlčenlivosti, a to nejen členové komise, ale i samotní dotazovaní,“ uvedla komise.

„Indiskrece komplikují práci nebo poškozují důvěryhodnost komise a mohou mít negativní důsledky pro švýcarské finanční centrum,“ dodal výbor.

Zdroj: reuters.com