Ve středu (1. ledna) vstoupil v platnost švýcarský zákaz zahalování obličeje na veřejných místech, známý jako „zákaz nošení burky“. Každému, kdo zákaz neoprávněně poruší, hrozí pokuta až do výše 1 000 švýcarských franků (1 144 USD).
Zde se podívejte, proč Švýcarsko zakázalo zahalování obličeje a v čem přesně zákaz spočívá.
Proč Švýcarsko zakázalo zahalování obličeje?
V roce 2021 se Švýcaři těsnou většinou vyslovili pro zákaz zahalování obličeje na veřejnosti, včetně burky a nikábu, které nosí muslimky. Výsledky ukázaly, že opatření bylo v referendu schváleno poměrem 51,2 % ku 48,8 %.
Lidé ve Švýcarsku mají v rámci tamního demokratického systému možnost přímo rozhodovat o svých záležitostech. Pravidelně jsou žádáni, aby hlasovali v referendech o různých celostátních nebo regionálních otázkách.
Návrh na zákaz zahalování obličeje předložila pravicová Švýcarská lidová strana (SVP) a vedla kampaň s hesly jako „Stop extremismu“. Přestože se plán přímo nezmiňoval o islámu a vyzýval také k zákazu nošení masek násilným pouličním demonstrantům, byl široce vnímán jako „zákaz nošení burky“. Švýcarská vláda se však proti němu postavila s argumentem, že státu nepřísluší diktovat ženám, co mají nosit, uvádí zpráva BBC.
Podle výzkumu univerzity v Lucernu (v němčině) nenosí ve Švýcarsku burku téměř nikdo a nikáb nosí jen asi 30 žen. Asi 5 % z 8,6 milionu obyvatel Švýcarska tvoří muslimové, většina z nich pochází z Turecka, Bosny a Kosova.
Muslimská komunita a organizace na ochranu lidských práv, jako je Amnesty International, přijetí zákazu kritizovaly. Amnesty International ve svém prohlášení označila zákaz za „nebezpečnou politiku, která porušuje práva žen, včetně práva na svobodu projevu a vyznání“.
Zatímco ve Švýcarsku nenosí burku téměř nikdo, nikáb nosí podle výzkumu univerzity v německém Lucernu jen asi 30 žen, uvedla zpráva BBC. Ve Švýcarsku žije přibližně 5 % z 8,6 milionu obyvatel, kteří vyznávají islám.
Po referendu švýcarský parlament definitivně schválil zákaz zahalování obličeje v září 2023. Teprve v listopadu 2024 vláda uvedla, že zákaz vstoupí v platnost od 1. ledna 2025.
Co přesně je zakázáno?
Opatření zahrnuje zákaz zahalování nosu, úst a očí na veřejných prostranstvích i v soukromých budovách přístupných veřejnosti. Existují však určité výjimky.
Zákaz se nevztahuje na letadla ani na diplomatické a konzulární prostory a obličeje mohou být zakryty také na bohoslužebných místech a jiných posvátných objektech.
Zahalování obličeje bude i nadále povoleno z důvodů týkajících se zdraví a bezpečnosti, domorodých zvyků nebo kvůli povětrnostním podmínkám, uvedl úřad. Zahalování bude rovněž povoleno z uměleckých a zábavních důvodů a kvůli reklamě.
Pokud je takové zahalení nutné pro osobní ochranu při výkonu svobody projevu a shromažďování, mělo by být povoleno za předpokladu, že je již schválil příslušný orgán a že není ohrožen veřejný pořádek.
Zdroj: indianexpress.com