Letitý spor o justiční reformu v Polsku se vyostřuje. Evropská komise požaduje od polské vlády, aby se podřídila rozhodnutí Soudního dvoru EU. (Foto: Flickr)
V opačném případě hrozí sankcemi. V úterý to oznámily předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová a místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.
Evropská komise dala Polsku čas do 16. srpna, aby se podřídilo rozhodnutí Soudnímu dvoru EU ve věci kontroverzní reformy polského soudnictví.
„Dnes jsme poslali Polsku dopis, ve kterém ho žádáme, aby vysvětlilo, jak hodlá aplikovat prozatímní opatření a nedávné rozhodnutí Soudního dvoru EU, aby zajistilo justiční nezávislost,“ napsala von der Leyenová.
Today we sent a letter to Poland, asking Poland to explain how it applies the interim measures and recent ruling of the CJEU to safeguard judicial independence.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) July 20, 2021
The @EU_Commission will not hesitate to make use of its powers under the Treaties.
„Evropská komise nebude váhat použít veškeré své pravomoci, které jsou dány smlouvami,“ přidala varování vrcholová unijní politička.
Pokud se Polsko nepodřídí rozhodnutí evropského soudu, na tiskové konferenci místopředsedkyně Komise pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová varovala před finančními sankcemi.
„Evropská komise dnes rozhodla zmocnit evropského komisaře pro spravedlnost Didiera Reynderse, aby přijal opatření k přimění Polské republiky dodržet rozhodnutí a rozsudek Soudního dvoru,“ prohlásila Jourová.
We have asked Poland to confirm to the Commission that it will fully comply with the ECJ rulings regarding the Disciplinary Chamber.#RuleOfLaw pic.twitter.com/8LWKwWCh0b
— Věra Jourová (@VeraJourova) July 20, 2021
Minulý týden 14. července Soudní dvůr EU vydal rozsudek o polské disciplinární komoře vyšetřující soudce.
Podle něj existují pochybnosti o nezávislosti a nestrannosti polské disciplinární komory nejvyššího soudu.
Podle rozhodnutí unijního soudu tato komora „neposkytuje veškeré záruky nestrannosti a nezávislosti a zejména není chráněna před přímým či nepřímým vlivem polské zákonodárné a výkonné moci“.
Běžná rozhodnutí polských soudců mohou totiž být vnímána jako disciplinární prohřešky.