Sovětští lékaři se pokoušeli o leccos a zdaleka ne vždy to dopadlo dobře. Vladimir Děmichov ale byl úspěšný, dokázal „vytvořit“ živého dvouhlavého psa. (Foto: Wikimedia)
Děmichov byl průkopník sovětské transplantační medicíny. Jeho oblíbenými pokusnými zvířaty byli psi, na kterých provedl bezpočet experimentů. Transplantoval mezi nimi nejrůznější orgány.
To samo o sobě nebylo nic kontroverzního, a Děmichov se tak mohl zapsat do análů světové medicíny. Jenže pak si vzal do hlavy, že transplantuje hlavu jednoho psa na jiného psa, čímž v podstatě vytvoří dvouhlavého tvora.
Se svým kontroverzním projektem začal v roce 1954. Provedl celkem 24 pokusů s různými výsledky. Čtyřiadvacátý pokus nebyl podle všeho nejúspěšnější, ale dostalo se mu největší publicity. Snímek s dvouhlavým psem se objevil v magazínu LIFE a doslova obletěl svět.
Pro svůj experiment si vybral dva německé ovčáky – feny Broďagu a Šavku. Broďaga měla být hostitel, Šavka měla přijít o hlavu. Šavku uspal a pak jí amputoval hlavu.
Ta ale zůstala až do poslední chvíle spojená se svým srdcem plícemi. Pak hlavu připojil k tělu Broďagy a napojil jí na kardiovaskulární systém. Operace trvala tři a půl hodiny.
Po jejím skončení a probrání z umělého spánku obě hlavy vykazovaly známky života, dokázaly vidět, slyčet, cítit a polykat. Šavka mohla pít, ale nebyla napojena na trávící systém Broďagy. Vše, co vypila, šlo speciální trubicí mimo tělo. Dvojhlavý pes žil jen necelé čtyři dny.
Jiný pes ale dokázal v tomto děsivém stavu žít celkem 29 dní. Děmichovy experimenty na tomto poli budí velké etické otázky.
Podle všeho totiž neměly žádné praktické dopady ani využití pro medicínu jako takovou. Byla to jen podivná hříčka, která měla Děmichovovi přinést slávu a dostat jej do médií, ale jinak šlo o zcela zbytečné pokusy.
Abychom byli spravedliví, Děmichov nebyl jediný ani první, kdo se o něco takového pokoušel. Už v roce 1908 se francouzský chirurg Alexis Carell a americký fyziolog Charles Guthrie pokusili o stejnou transplantaci. Svého dvouhlavého psa ale usmrtili po pár hodinách.
V současnosti se kontroverzní italský chirurg Sergio Canavero pokouší o transplantaci lidské hlavy na tělo. V jakém stádiu je jeho pokus, není jasné.
Sám Canavero se nechal slyšet, že provede operaci v Číně, kde neplatí pro podobné zákroky tak přísné regulace jako v Evropě nebo USA.
Čínský tým je připraven mu asistovat. Odborníci se ale shodují, že není v silách současné medicíny provést tuto transplantaci. Jak tento pokus dopadne, je tak krajně nejisté.
Zdroj: es.cz