Warren Buffet koupil velký podíl v tchajwanském výrobci čipů, ale pak otočil a svůj podíl prodal. Velkým důvodem tohoto rychlého obratu byly jeho obavy, že Čína ostrovní stát napadne. (Foto: Flickr)
Tento týden o tom informovala agentura Reuters:
Warren Buffett označil geopolitické napětí za „faktor“, který vedl Berkshire Hathaway Inc (BRKa.N) k rozhodnutí prodat většinu svého podílu v tchajwanském výrobci čipů TSMC (2330.TW) jen několik měsíců poté, co jej koupil, uvedl v úterý Nikkei.
Společnost Berkshire nakoupila v období od července do září 2022 akcie Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. za více než 4,1 miliardy dolarů, ale v únoru uvedla, že do konce roku prodala 86 % svého podílu.
Velikost investice naznačovala, že akcie pro Berkshire koupil Buffett, nikoliv některý z jeho portfolio manažerů, a prodej byl vzhledem k miliardářově preferenci dlouhodobých investic nečekaný.
V rozhovoru pro Nikkei Buffett popsal TSMC jako dobře řízenou společnost, ale řekl, že Berkshire má lepší místa pro umístění kapitálu.
Čína by dala přednost mírnějšímu převzetí Tchaj-wanu, jako tomu bylo v případě Hongkongu. ČKS uzavřela dohodu se Spojeným královstvím o převzetí Hongkongu v roce 1997, ale místo toho, aby čekala 50 let, jak bylo dohodnuto se Spojeným královstvím, zkrátila časový rámec na polovinu.
Přečtěte si: Jeden ze způsobů, jak v krizi uživit rodinu
Převzetím procesu výběru hlavního výkonného ředitele (prezidenta) Hongkongu a jeho nejvyššího zákonodárného orgánu zahájila Čína dobývání Hongkongu. Poté ČKS použila politiku COVID k likvidaci individuálních práv a protestů proti Číně.
Nyní se oči Číny upírají na Tchaj-wan. Čína by nejraději, aby se ostrovního státu ujala loutková vláda spřízněná s ČKS, ale připravuje se i na invazi.
V uplynulém týdnu TGP informoval o nejnovějším čínském vojenském cvičení v okolí Tchaj-wanu.
Nyní se objevují zprávy, že Čína je velmi blízko invazi na Tchaj-wan. Někteří odborníci se domnívají, že by se tak mohlo stát v roce 2023.
Zdroj: thegatewaypundit.com