Vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) NASA za 10 miliard dolarů byl zasažen drobným meteoroidem, který narazil do jednoho z 18 šestiúhelníkových zrcadel s pozlaceným povrchem. (Foto: Pixabay)
Podle NASA došlo mezi 23. a 25. květnem k nárazu mikrometeoroidu o velikosti prachu do segmentu zrcadla známého jako C3, jedné z 18 beryliem pozlacených destiček, které tvoří primární reflektor teleskopu o šířce 6,5 metru. Štít funguje jako reflektor a umožňuje nejcitlivějšímu infračervenému senzoru, který byl kdy vypuštěn do vesmíru, pořizovat záběry hvězd a galaxií. JWST byl vypuštěn do vesmíru koncem prosince.
Inženýři naštěstí počítali s tím, že se JWST setká s vesmírným odpadem, i když poslední zásah je znepokojující.
„Od startu jsme zaznamenali čtyři menší měřitelné zásahy mikrometeoroidy, které odpovídaly očekávání, a tento nedávný, který je větší, než předpokládaly naše předpovědi o degradaci. Tato letová data využijeme k aktualizaci naší analýzy výkonnosti v průběhu času a také k vývoji provozních přístupů, abychom zajistili, že budeme maximalizovat zobrazovací výkon Webbu v co nejlepší míře po mnoho dalších let,“ řekl Lee Feinberg, manažer optického prvku Webbova dalekohledu v NASA Goddard.
Dobrou zprávou je, že dalekohled je stále v provozu:
„Po počátečním vyhodnocení tým zjistil, že teleskop je stále výkonný na úrovni, která překračuje všechny požadavky mise, a to i přes okrajově zjistitelný efekt v datech,“ uvedla NASA. „Důkladná analýza a měření pokračují.“
Plánované první zveřejnění plnobarevných snímků hlubokého vesmíru, které JWST plánuje na 12. července, nebude přerušeno.
Zdroj: nasa.gov