Předání opozici bankovních kont Venezuely v USA a Velké Británii vyvolalo spory ohledně skutečného cíle této akce. Samozvaný prozatímní prezident Juan Guaidó (strana Voluntad Popular, Lidová vůle) dodnes neuvedl, na co hodlá vynaložit tyto peníze. Podle názorů analytiků mají být použity na posílení paralelní státní struktury. (Foto: Wikimedia)
Washington dříve oznámil zablokování státních kont Venezuely na území USA a jejich předání venezuelské opozici. Totéž učinila Velká Británie se zlatými rezervami této země. Pomohou tato rozhodnutí venezuelskému lidu?
Mezinárodní analytik Arturo López-Levy vysvětlil Sputniku, jak tato opatření mají ovlivnit situaci ve Venezuele.
„Nikdo neví, co hodlá s těmito penězi udělat, ale je jasné, že nebudou použity na zlepšení ekonomické situace v zemi. Dokud nebude společnost kontrolovat opozici, dá se říct, že absence těchto peněz zkomplikuje ekonomickou situaci," řekl López-Levy.
Podle názoru odborníka tím vyhraje pouze Guaidóva paralelní vládní struktura. Může použít tyto fondy na osobní účely, zaplacení služeb zahraničních velvyslanectví, nebo na lobbování svých pozic v Evropské unii, USA a některých latinskoamerických zemích.
Avšak ekonomická situace v zemi může být postižena víc, což zhorší celkovou situaci ve Venezuele.
López-Levy zdůraznil, že četné státy, jež vůbec nezastávají postoj napomáhající dialogu, podpořily Guaida, což je naprosto protizákonné a nerespektující mezinárodní právo. „Jedna věc je neuznávat vládu Nicoláse Madura, jiná uznávat paralelní vládní strukturu Guaida," řekl.
Profesor kladně zhodnotil návrh Uruguaye a Mexika ohledně zprostředkování dialogu za účelem mírového urovnání situace ve Venezuele. „Trvám na závažnosti návrhu Uruguaye a Mexika, který byl učiněn v rámci hledání koordinovaného rozhodnutí. Najít toto rozhodnutí je vždy složitější a potrvá déle, zato to nebude ultimátum jedné straně," vysvětlil.
„USA a Velká Británie zase překročily meze v podpoře povstalců," dodal expert.
Regionální instituce, jako je Organizace amerických států, obsadily na vrcholu tohoto chaosu ve Venezuele tvrdý postoj, místo toho, aby zmírnily následky konfliktu a napomohly dialogu.
„Instituce jako Unasur (La Unión de Naciones Suramericanas, Svaz jihoamerických národů) nebo CELAC (La Comunidad de Estados Latinoamericanos y Caribeños, Společenství zemí Latinské Ameriky a Karibského moře) jsou vůbec úplně ochromeny, anebo všemi zapomenuté," řekl López-Levy.
Profesor ale poznamenal, že, jak se zdá, vlak odjel, a nikdo nemůže s jistotou říci, kdo v tomto konfliktu zvítězí, avšak prohraje nakonec venezuelský národ.
Zdroj: snews.com