Vzhledem k tomu, že dovoz zemního plynu z Ruska byl prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 spolu s většinou dodávek ropy snížen o 80 %, bude EU bojovat o jakékoli zdroje paliva, které se jí podaří najít pro zásobování elektřinou a vytápění během nadcházející zimy. Dva zdroje, které byly původně navrhovány jako alternativy, byly Írán a Venezuela. (Foto: Flickr)
Zvýšení vývozu íránské ropy a plynu na Západ je velmi závislé na předběžné jaderné dohodě, ale jak nedávno naznačila banka Goldman Sachs, taková dohoda není v dohledné době pravděpodobná, protože termíny návrhů nebyly dodrženy a izraelská vláda vyzývá vyjednavače k „odchodu“.
Venezuela po dvou letech amerických sankcí obnovila dodávky do Evropy na základě dohody, která jí umožňuje vyměnit ropu za odpuštění dluhů. Vláda země však nyní tyto dodávky pozastavila s tím, že již nemá zájem o dohody o výměně ropy za dluh a místo toho chce výměnou za ropu rafinovaná paliva od italských a španělských výrobců.
Může se to zdát jako zpětná výměna, ale vlastní venezuelské rafinérie se snaží udržet v provozu kvůli nedostatku investic a chybějícím opravám. Rafinovaná paliva by jim pomohla postavit se na nohy, pokud jde o energetiku a průmysl. Některé vlastní venezuelské provozy těžké ropy potřebují k dalšímu provozu dovážená ředidla. EU uvádí, že v současné době neplánuje zrušit omezení dohody o výměně ropy za dluh, což znamená, že Evropa nyní přišla o další zdroj energie.
Sankce proti Venezuele spolu s klesajícími investicemi dusí její ropný průmysl, jehož celková produkce se letos v červenci snížila o 38 % ve srovnání s předchozím rokem. Počáteční kroky Joe Bidena k obnovení rozhovorů s Madurem vyvolaly nadsázku, že venezuelská ropa bude opět proudit a vyrovná napjaté podmínky na světových trzích a rostoucí ceny. Zejména Evropa bude brzy zoufale hledat energetické alternativy, což pravděpodobně povede k tomu, že na podzim se budou trhy prohledávat, aby se uspokojily jen minimální požadavky na vytápění.
Pokud k tomu dojde a nenajdou se žádné pravidelné zdroje energie, které by zaplnily prázdné místo po ruských sankcích, ceny v EU prudce vzrostou. Nejen to, ale vzhledem k tomu, že evropské země skupují dodávky energie, kdekoli je najdou, zmenší se dostupné zdroje i pro všechny ostatní země včetně USA. Připravte se na to, že s návratem zimního chladu ceny ropy a energií opět vzrostou.
Zdroj: middleeasteye.net