Velká Británie spoluzakladatele WikiLeaks Juliana Assange nevydá do státu, kde je zákony umožněný trest smrti. Tyto informace oznámil náměstek britského ministra zahraničí Alan Duncan, jeho slova přináší agentura Efe. (Foto: Flickr)

„Jsou to základní podmínky naší dohody,“ uvedl na tiskové konferenci s ekvádorským ministrem zahraničí José Danielem Valenciou v hlavním městě Ekvádoru Quito.

Duncan dodal, že se Londýn stará o zdravotní stav Julliana Assange.

Ve Velké Británii o extradici rozhoduje osobně ministr vnitra, řídí se přitom přísnými pravidly a normami evropské a britské legislativy.

„Extradice je zákonem zakázaná, pokud dané osobě hrozí trest smrti (pokud ministr neobdrží písemné záruky, že osoba nebude odsouzena k trestu smrti, nebo pokud bude odsouzen, tak trest nebude proveden),“ uvádí se na webu britské vlády.

Případ Juliana Assange

Assange je také znám díky publikacím, které odhalily činnost USA během vojenských operací v Afghánistánu a Iráku, včetně vraždění civilistů. Týkaly se také podmínek, ve kterých přebývají vězni ve věznici Guantánamo na Kubě.

Assange byl v roce 2010 ve Švédsku obviněn ze sexuálního obtěžování a znásilnění. Novinář odmítal všechna obvinění. Podle něj ženy, které ho zažalovaly, to udělaly kvůli mstě a tlaku úřadů. Od června roku 2012 se ukrýval na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Bál se totiž, že bude vydán do této skandinávské země.

Ráno 11. dubna 2019 byl Assange zadržen na základě zatykače z roku 2012, kdy se nedostavil k soudu, a také na žádost úřadů Švédska a Spojených států. Soud v Londýně zjistil, že Assange také porušil podmínky pro propuštění na kauci a odsoudil spoluzakladatele internetového portálu WikiLeaks na 50 týdnů vězení.

Americké ministerstvo spravedlnosti v dubnu oznámilo, že obviňuje Asange z kolaborace s bývalou informátorkou Wikileaks Chelsea Manningovou za účelem proniknutí do sítí vládních počítačů v USA.

Zdroj: snews.com