Premiér Boris Johnson v pondělí odmítl výzvy, aby Británie zmírnila vízovou povinnost pro ukrajinské uprchlíky prchající před konfliktem, a uvedl, že Británie je velkorysá země, ale musí zachovat kontrolu toho, kdo přichází. (Foto: Flickr)

Organizace spojených národů odhaduje, že od doby, kdy Rusko začalo bombardovat svého souseda, uprchlo z Ukrajiny více než 1,5 milionu lidí, přičemž statisíce jich proudí do Polska, Rumunska, na Slovensko a do dalších zemí.

V reakci na kritiku, že Velká Británie nedělá dost a je daleko za svými evropskými sousedy v pomoci při řešení největší humanitární krize na kontinentu od druhé světové války, Johnson řekl:

„Jsme velmi, velmi štědrá země. Co však chceme, je kontrola a chceme mít možnost kontrolovat,“ řekl novinářům.

Myslím, že vzhledem k tomu, co se děje na Ukrajině, je rozumné zajistit, abychom měli nějakou základní možnost kontrolovat, kdo přichází.“

Evropská unie souhlasila s tím, že Ukrajincům prchajícím před invazí udělí dočasný pobyt a umožní jim přístup k zaměstnání, sociálnímu zabezpečení a bydlení až na tři roky.

Británie oznámila vízový režim pro ty, kteří mají v zemi rodinu nebo ochotného sponzora. Média o víkendu informovala, že Británie zatím vydala pouze asi 50 víz pro Ukrajince, ačkoli Johnson to bez uvedení dalších podrobností zpochybnil.

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová uvedla, že Británie nedělá zdaleka dost. Podle ní by měla uprchlíky vpustit a papírování řešit později.

„Když utíkají před terorem na Ukrajině, tráví hodiny a hodiny a hodiny na namáhavých cestách, a pak musí proskakovat byrokratickými obručemi, je to nesmlouvavé,“ řekla rozhlasové stanici LBC.

Zdroj: cyprus-mail.com