Zvláštní pulzující hvězdy vzbuzují u astronomů stále větší pozornost. Objevili je ve vesmíru už několik, každá z nich se chová jinak. (Foto: ilustrační)
Je otázkou, zda jde o podivnou orbitální mechaniku nebo je to náznak solárních panelů, které pohánějí nesmírně vyspělou civilizaci mimo planety Země.
Projekt " All Sky Automated Survey for Supernovae" přišel s dalším potenciálním kandidátem na pulzující hvězdu.
Supernovae využívá 24 teleskopů po celém světě, díky kterým každou noc fotografuje oblohu. Obvykle hledají jasné záblesky umírajících hvězd.
Vyhledávací algoritmy však objevili hvězdu, která učinila přesný opak a ztlumila se. Podle dat tato hvězda za posledních pět let jasně a stabilně zářila.
"Dlouhý čas byla v klidu a náhle se do velké míry ztlumila. Zatím nevíme, proč se to stalo," řekl výskumník Tharindu Jayasinghe vědeckému časopisu New Scientist.
Odborníci v tomto okamžiku spekulují, zda šlo o oblak prachu přecházející předních hvězdu, který snížil její jas. Nebo to možná byla obrovská planeta, která způsobuje zatmění. Žádné vysvětlení zcela neodpovídá daným okolnostem.
"To, že hvězdu nedokážeme okamžitě zařadit do specifické třídy objektů, z ní činí zvláštní jev," vysvětlil Javasinghe.
Mohla by to dokonce být dysonská sféra, hypotetická megastruktura vybudovaná vyspělou mimozemskou civilizací. Podobné diskuze rozpoutala v roce 2015 hvězda zvaná "Tabby 's Star", kterou objevila skupina studentů a amatérských vědců při zkoumání údajů z Kepplerovho vesmírného teleskopu. Pro lovce mimozemšťanů to byl zásadní signál.
Podle jejich slov je blikající hvězda znamením existence nesmírně pokročilé mimozemské civilizace. Taková společnost má údajně vysoké energické potřeby, které sahají do mezihvězdných vzdáleností.
Proto budují solární systémy, které by sbírali fotony ze všech hvězd kolem. Nicméně se oficiálně po čtyřech veřejnosti uvedlo, že se jednalo o obyčejný shluk prachu.