Černá díra ve středu galaxie RE J1034 + 396 neustále tepe po deseti letech od momentu, kdy byla poprvé zpozorována. Pro vědce je to stále záhada, uvádí se v článku odborného listu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. (Foto: NASA)
Fenomén označovaný jako „tlukot srdce“ byl poprvé zaznamenán v roce 2007 u obří černé díry vzdálené 600 milionů světelných let od Země. Signál z tohoto objektu se opakoval každou hodinu, což bylo možné sledovat během několika let, až od roku 2011 začalo výhledu bránit Slunce.
V roce 2018 však vesmírný rentgenový dalekohled XMM-Newton Evropské kosmické agentury znovu začal pozorovat galaxie RE J1034 + 396 a k překvapení vědců opakovaně zaznamenal stejné tepání.
Podle odborníků se tento jev vysvětluje tím, že obrovské množství energie se uvolňuje z relativně malé oblasti prostoru poté, co se padající do černé díry materiál dostává do tzv. akrečního disku. Pokud se proces opakuje, chápe se jako ono tepání, to se ale stává velmi zřídka. Interval mezi impulsy umožňuje posoudit velikost černé díry a strukturu látky blízko horizontu události.
Zdroj: academic.oup.com