Frank Mitloehner z Kalifornské univerzity v Davisu (USA) se domnívá, že když se všichni vzdají masa, nesníží to vliv na životní prostředí, ale naopak, zvýší. Článek uveřejnil portál Science Alert. (Foto: Pxhere)
Vědec uvádí data Agentury pro ochranu životního prostředí USA, podle kterých připadá na zemědělství pouze 9 % všech antropogenních výronů skleníkových plynů. Lídrem je výroba elektřiny (28 %), doprava (28 %) a těžký průmysl (22 %). Na živočišnou výrobu připadá 3,9 %.
Tento omyl, že výroba masa má větší exhalace než doprava, vznikl kvůli chybnému odhadu vlivu domácího dobytku na klima, jehož autorem byla Potravinová a zemědělská organizace OSN v roce 2006. Experti tenkrát přihlédli ke všem faktorům souvisejícím s výrobou masa, včetně výroby hnojiv a přeměny divokých ekologických systémů na pastviny. Ignorovali ale přitom výrobu materiálů a součástek pro automobily a údržbu silnic, vzali do úvahy jenom výfukové plyny. Zkreslilo to výsledky průzkumu.
Frank Mitloehner poukázal rovněž na to, že dokonce zřeknou-li se všichni Američani živočišných výrobků, sníží tím exhalace skleníkových plynů pouze o 2,6 %. Kdežto zavedení nových technologií snížilo počínaje rokem 1961 celkový vliv masného průmyslu na životní prostředí o 11,3 %, přičemž výroba masa se od té doby zvýšila dvakrát.
Globální odmítnutí masa bude ránou pro potravinovou bezpečnost. Rostlinné potraviny méně uspokojují potřebu člověka v kaloriích, protože lidský organismus nemůže strávit buničinu na rozdíl od živočichů, jež se živí rostlinami.
Zdroj: sciencealert.com