Vědecký tým z Rockefellerovy univerzity v New Yorku si na konto může připsat velký úspěch. V experimentu se jim podařilo vložit buňky uměle vytvořeného lidského embrya do kuřecího. Snahou tohoto experimentu však není pokus o vytvoření nějakého bizarního živočicha.
Jde o lepší pochopení vývojových procesů, které dříve nebylo možné studovat. Důvodem toho jsou přísná etická nařízení, které přikazují vědcům po 14 dnech, zkoumaná embrya zničit. Tím pádem ale klíčové vývojové procesy nemají možnost důkladně odsledovat.
Jelikož se ale embrya kuřat vyvíjejí mnohem rychleji než lidská, vědci tímto krokem oklamou čas. Takto upravené embryo totiž již po 12 hodinách přejde stejnou cestu jako lidské za 14 dní, po kterých ho musí vědci zničit. Díky tomuto kroku tak vědci budou moci sledovat to, co předtím v souladu s nařízeními nebylo možné.
Vědci si od experimentu do budoucna slibují i lepší pochopení vzniku například vrozených poruch. Dále celý experiment může mít dopad i na odstranění různých nemocí, se kterými si momentálně nevíme rady.
Pravdou je, že skutečná práce vědců pouze začíná. Tím, že se jim podařilo zkřížit kuřecí embryo s lidskými buňkami, a tak obejít nařízení, je jen základ toho, aby mohl začít skutečný výzkum. No ten by mohl v budoucnu přinést mnohé odpovědi na otázky, na které nyní vědci nyní odpovědět nevědí.
Zdroj: iflscience.com