Vědci zachytili zemské klima za posledních 485 milionů let. Zde je „překvapivé“ místo, kde se nacházíme nyní. (Foto: Flickr)

Studie publikovaná v časopise Science představuje křivku globální průměrné povrchové teploty, která ukazuje, že teplota Země se měnila více, než se dosud předpokládalo, a to po většinu období fanerozoika, geologického období, kdy se život diverzifikoval, osídlil pevninu a prodělal několik masových vymírání. Křivka také potvrzuje, že teplota Země silně souvisí s množstvím oxidu uhličitého v atmosféře.

Začátek fanerozoického eonu před 540 miliony let je poznamenán kambrickou explozí, tedy obdobím, kdy se ve fosilním záznamu poprvé objevily složité organismy s tvrdou schránkou. Přestože vědci mohou vytvářet simulace, které se dívají 540 milionů let zpět, teplotní křivka ve studii se zaměřuje na posledních 485 milionů let, protože geologické údaje o teplotě před touto dobou jsou omezené.

„Je těžké najít tak staré horniny, v nichž by se zachovaly teplotní indikátory – ani v době před 485 miliony let jich nemáme tolik. Byli jsme omezeni tím, jak daleko do minulosti jsme mohli jít,“ uvedla spoluautorka studie Jessica Tierneyová, paleoklimatoložka a profesorka geověd na Arizonské univerzitě.

Vědci vytvořili teplotní křivku pomocí přístupu zvaného asimilace dat. To jim umožnilo zkombinovat data z geologických záznamů a klimatických modelů a vytvořit tak ucelenější představu o dávném klimatu.

Zdroj: news.arizona.edu