Vědci odcestovali do Antarktidy, aby tam studovali obrovské podzemní jezera. Z jezera, které se nachází téměř 800 metrů pod ledovým povrchem, odebrali vzorky. (Foto: JT THOMAS/SALSA ANTARCTICA)
Ukázalo se, že v jezeře žije množství mikrobiálních živočichů, které se živí bohatými zásobami organického uhlíku.
Skupina amerických expertů v čele s odbornou asistentkou biologických věd z Michiganské technologické univerzity, cestovala do Antarktidy, aby tam zkoumala jezero Whillans na západě kontinentu.
Chtěli se totiž dozvědět něco více o mikroskopickém životě a podmínkách, ve kterých prosperuje.
Jezera tekoucí vody se mohou tvořit hluboko pod ledovou pokrývkou, čímž zásobují ekosystém mikrobiálního života velkým množstvím organického uhlíku, který je k dispozici v ledu.
"Pod ledem je voda a život. Může nás to hodně naučit o naší planetě. Je to skvělé místo na zkoumání zjednodušených ekosystémů bez vyšších organismů," vysvětlila Vick-Majorsová.
Vědci vyvrtali otvor v ledu vrtačkou poháněnou ohřívačem vzduchu, která vodu zahřála na 90 stupňů Celsia. Pomocí takto ohřáté vody postupně topili led, což jim zabralo asi den nepřetržitého vrtání.
Následně zjistili, že jezera pod povrchem měli o 5400 procent více organického uhlíku, než by bylo nutné k uživení všech mikrobiálních živočichů.
Bohatý zdroj potravy pravděpodobně kompenzuje nedostatek slunečního záření a vysoké tlaky způsobené ledem.
"Tato jezera, které se nacházejí na horním toku řeky, by mohly poskytovat důležité zdroje energie a živin pro živočichy žijící v ledových oblastech Jižního oceánu," dodala Vick-Majorsová.
Zdroj: express.co.uk