Průkopnická studie Kalifornské univerzity odhalila, že CT vyšetření, široce používaná diagnostická zobrazovací metoda, může být příčinou každé dvacáté rakoviny, přičemž u malých dětí je riziko až desetinásobné. (Foto: Depositphoto)

Toto alarmující zjištění podtrhuje potenciální nebezpečí vystavení těla rentgenovému záření z těchto přístrojů, zejména pro zranitelné skupiny obyvatel.

Vyšetření počítačovou tomografií (CT), která se opírají o rentgenové záření a vytvářejí detailní vnitřní snímky, se ve Spojeném království provádí přibližně pět milionůkrát ročně (ve Velké Británii je to přibližně půl milionu vyšetření ročně).

Používá se k diagnostice onemocnění, jako je rakovina, mrtvice a zlomeniny kostí, nebo ke sledování průběhu léčby.

Výzkum však upozorňuje, že tento rutinní postup může zvyšovat riziko vzniku rakoviny plic, prsu a dalších nádorů, což vyvolává naléhavou potřebu přehodnotit jeho široké používání, zejména v pediatrické péči.

Dailymail.co.uk uvádí, že tato zjištění přicházejí v době, kdy péče o pacienty s rakovinou ve Velké Británii dosáhla „bodu zlomu“ a kvůli špatnému managementu zaostává za ostatními zeměmi.

Opožděná léčba rakoviny se stala „smrtící normou“ a bez radikální změny nedojde ke zlepšení, tvrdí přední lékaři. V lékařském časopise The Lancet Oncology kritizují britskou labouristickou vládu za to, že změny nadále konzultuje, místo aby je provedla.

Nová studie zjistila, že z 93 milionů CT vyšetření provedených v USA v roce 2023 vyšlo najevo téměř 103 000 případů rakoviny, což je asi třikrát až čtyřikrát více, než se původně očekávalo.

Odhadované riziko vzniku rakoviny z CT vyšetření je na stejné úrovni jako konzumace alkoholu a nadměrná tělesná hmotnost.

Vědci poté podrobněji analyzovali těchto 93 milionů skenů od 61,5 milionu pacientů v USA, aby vypočítali, jak často vzniká rakovina jen na základě provedení CT vyšetření.

Nejrizikovější CT

Vědci zjistili, že největší problémy u dospělých pravděpodobně způsobují snímky břicha a pánve, zatímco u dětí představují největší riziko CT snímky hlavy.

Mezi rakoviny, u nichž se předpokládá, že vznikají v důsledku nadměrného ozáření, patří rakovina plic, tlustého střeva, krve (leukémie), močového měchýře, prsu a štítné žlázy. Riziko bylo nejvyšší u osob, které podstoupily CT vyšetření ve věku do jednoho roku.

Lynda Johnsonová, odbornice na klinické zobrazování a radiační ochranu ze Společnosti radiografů, uvedla: „Riziko je vyšší, než kdybyste byli na CT vyšetření:

„Přesné informování o přínosech a rizicích CT vyšetření je nezbytné pro ochranu veřejnosti před poškozením zdraví.Soustředění se pouze na rizika není užitečné a v některých případech může zabránit tomu, aby člověk podstoupil vyšetření, které by mohlo poskytnout včasnou diagnózu rakoviny.

Každý, kdo podstoupí CT vyšetření, musí dostat vyvážené, přesné a relevantní informace, které mu umožní pochopit, co to pro něj jako jednotlivce znamená z hlediska jeho diagnózy, léčby a případné dlouhodobé zdravotní péče.“

Studie publikovaná v odborném časopise Jama Internal Medicine poukázala na to, že míra CT vyšetření je v USA mnohem vyšší než ve Velké Británii.

Doreen Lauová, přednášející biologii zánětů, stárnutí a rakoviny na Brunelově univerzitě v Londýně, tvrdí, že nová zjištění neznamenají, že by se lidé měli vyhýbat CT vyšetřením doporučeným lékařem.

„Ve většině případů přínos odhalení nebo vyloučení závažného onemocnění výrazně převažuje nad velmi malým rizikem poškození zdraví.

Co tento výzkum zdůrazňuje, je potřeba minimalizovat zbytečná vyšetření a používat co nejnižší dávku záření, zejména v situacích, kdy se CT používá často.

V případě potřeby mohou lékaři zvážit i alternativní zobrazovací metody, které nevyžadují ionizující záření, jako je magnetická rezonance (MRI) nebo ultrazvuk, zejména u mladších pacientů nebo v případě, že se předpokládá opakování vyšetření, „ říká Doreen Lau.

Stephen Duffy, emeritní profesor screeningu rakoviny na Queen Mary University of London, dodává:

„Pacientům bych řekl, že pokud jim CT vyšetření důrazně doporučí, bylo by rozumné ho provést.“

Zdroj: dailymail.co.uk